Video Foto Galeri Yazarlar
24.1.2020 - Cuma

ZAMAN DURMA ZAMANI DEĞİL-2 GİTTİĞİN YOL,YOL MU?

“Bizim uğrumuzda cihad edenlere, şüphesiz yollarımızı gösteririz. Gerçekten Allah ihsan edenlerle beraberdir.” (Ankebût - 69)

13 Mart 2018 09:59
A
a
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

ZAMAN DURMA ZAMANI DEĞİL-2
GİTTİĞİN YOL,YOL MU?
 Hamd alemlerin RAbbi Allah'a mahsustur.O Allah ki,insanı,hiç ismi bile anılmazken katışık bir nutfeden yaratmıştır.Sonra ona ruh üflemiş ve böylece sakin bir et kütlesi olan cesedi harekete geçmiştir.Bunlardan bir kısmı anne karnından çıkınca hareketine devam etmiş,bir kısmı da sakin kalmış,canlılardan ziyade  kabir ehline yakın olmuşlardır.Hayat sürenlerden bir kısmı yaratacısının rızası doğrultusunda hareket etmiş kimisi de nefsin hevası ve şehvetleri yolunda,Allah'u Tealanın gazabına doğru hareket etmişlerdir.Bu iki grup arasında büyük fark çeşitlerine göre hesaba çekileceklerdir.
 
يَٓا اَيُّهَا الْاِنْسَانُ اِنَّكَ كَادِحٌ اِلٰى رَبِّكَ كَدْحاً فَمُلَاق۪يهِۚ

 Ey insan, gerçekten sen, hiç durmaksızın Rabbine doğru bir çaba harcayıp durmaktasın; sonunda O'na varacaksın. (İnşikâk - 6)
Salat ve Selam kendisine tebliğ emri geldikten bu dünyayı terk edene kadar bir an bile durmadan ve yılmadan çalışan,tüm insanlığın Efendisinin onun ehl-i beytinin ashabının  ve onun hidayeti doğrultusunda yürüyüp bu dine yardım etmek için hareket eden ,Allah yolunda musibetler karşısında yılmayan gevşemeyen,zaa'fa düşmeyen ve bu hayatta son nefesine kadar mücadele edenlerin üzerine olsun.
B)Doğru hareket :Allah azze ve celle’nin Kitabında emrettiği ve Rasulullah (s.a.v)’in Sünnetiyle getirmiş olduğu iyilik doğrultusunda yapılan harekettir.Bu hareketin en değerli makbul olanı şudur:Sürekli hareket.Geçen ayki yazımızda bu hareketin tarifini ilk kısımda yapmıştık.Dolayısıyla her hareketin,mensupları ve uygulayıcıları olmalıdır.Mensuplar bağlı bulundukları harekete layık sıfatlar edinmelidirler.Bu doğru harekete mensup olacaklarda bulunması gereken vasıflar şunlardır:
1)Yolu Bilmek:Gidişatın doğru olabilmesi için yolu ve yolda nasıl hareket edileceğini bilmenin büyük önemi vardır.Gidişat doğru olduğu zamanda varılacak olunan cennet’e cennetin ileri gelen yüce kişileriyle arkadaşlığa ve Allah azze ve celle’nin yakınlığına nail oluruz. Ragıb el-isfahani,’’EzZeria’’adlı kitabında kaydetmiş olduğu şu dört şeyi bilmek gerekir.                                                                              
Birincisi:Allah’u Teala’nın : 

فَفِرُّٓوا اِلَى اللّٰهِۜ اِنّ۪ي لَكُمْ مِنْهُ نَذ۪يرٌ مُب۪ينٌۚ
 
 ‘’Öyleyse, Allah'a doğru (yönelip, şirkten ve bozulmalardan) kaçın. Gerçekten ben sizi, O'ndan yana açıkça uyarıyorum. (Zâriyât - 50)’’
 
Bu ayette işararet olunan Ma’budu bilmektir.Onu tanımaktır.
İkincisi:Allah’u Teala’nın :
 
قُلْ هٰذِه۪ سَب۪يل۪ٓي اَدْعُٓوا اِلَى اللّٰهِ عَلٰى بَص۪يرَةٍ اَنَا۬ وَمَنِ اتَّبَعَن۪يۜ وَسُبْحَانَ اللّٰهِ وَمَٓا اَنَا۬ مِنَ الْمُشْرِك۪ينَ
 
 ‘’De ki: 'Bu, benim yolumdur. Bir basiret üzere Allah'a davet ederim; ben ve bana uyanlar da. Ve Allah'ı tenzih ederim, ben müşriklerden değilim. (Yûsuf - 108)’’
 
Bu ayette işaret olunan yolu bilmektir,öğrenmektir,benimsemektir.
Üçüncüsü:Allah’u Teala’nın:
 
            اَلْحَجُّ اَشْهُرٌ مَعْلُومَاتٌۚ فَمَنْ فَرَضَ ف۪يهِنَّ الْحَجَّ فَلَا رَفَثَ وَلَا فُسُوقَ وَلَا جِدَالَ فِي الْحَجِّۜ وَمَا تَفْعَلُوا مِنْ خَيْرٍ يَعْلَمْهُ اللّٰهُۜ وَتَزَوَّدُوا فَاِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوٰىۘ وَاتَّقُونِ يَٓا اُو۬لِي الْاَلْبَابِ
 
‘’ Hacc, bilinen aylardır. Böylelikle kim onlarda haccı farz eder (yerine getirir)se, (bilsin ki) haccda kadına yaklaşmak, fısk yapmak ve kavgaya girişmek yoktur. Siz, hayır adına ne yaparsanız, Allah, onu bilir. Azık edinin, şüphesiz azığın en hayırlısı takvadır. Ey temiz akıl sahipleri, Benden korkup-sakının.’’ (Bakara - 197)
Bu ayette işaret olunan azığı temin etmektir.
Dördüncüsü’de:Allah’u Tealanın:
 
            وَجَاهِدُوا فِي اللّٰهِ حَقَّ جِهَادِه۪ۜ هُوَ اجْتَبٰيكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدّ۪ينِ مِنْ حَرَجٍۜ مِلَّةَ اَب۪يكُمْ اِبْرٰه۪يمَۜ هُوَ سَمّٰيكُمُ الْمُسْلِم۪ينَ مِنْ قَبْلُ وَف۪ي هٰذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَه۪يداً عَلَيْكُمْ وَتَكُونُوا شُهَدَٓاءَ عَلَى النَّاسِۚ فَاَق۪يمُوا الصَّلٰوةَ وَاٰتُوا الزَّكٰوةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللّٰهِۜ هُوَ مَوْلٰيكُمْۚ فَنِعْمَ الْمَوْلٰى وَنِعْمَ النَّص۪يرُ
 
 “Allah adına gerektiği gibi cihad edin. O, sizleri seçmiş ve din konusunda size bir güçlük yüklememiştir, atanız İbrahim'in dini(nde olduğu gibi). O (Allah) bundan daha önce de, bunda (Kur'an'da) da sizi 'müslümanlar' olarak isimlendirdi; elçi sizin üzerinize şahid olsun, siz de insanlar üzerine şahidler olasınız diye. Artık dosdoğru namazı kılın, zekatı verin ve Allah'a sarılın, sizin Mevlanız O'dur. İşte, ne güzel mevla ve ne güzel yardımcı.” (Hac - 78)

Bu ayette işaret olunan mücahededir (çabadır).Ulaşmak için çaba sarfetmektir.
Bu yolun sürekli hareketlilikle vasıflı olan bu yolun yolcuları kimin için hareket ettiklerini onun sıfat ve isimlerinin neler olduğunu gerçek manalarıyla bilmeleri ve onu kendilerine hedef edinmeleri gerekir.Çünkü hedef belirlendiği zaman hareket kolaylaşır ve süratlenir. Sonra bu yolun yolcularının gönül verdikleri tabii oldukları bu dinin tabiatını da bilmeleri gerekir.Yolumuz çiçeklerle donatılmış değildir.Aksine dikenlerle donatılmıştır.Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in buyurduğu gibi : ‘’Cennet hoşa gitmeyecek şeylerle kuşatılmıştır’’ Yani hoşunuza gitmeyecek şeylere maruz kalmaksızın cennete giremezsiniz. Bu yola çıkan hiçbir yolcu eğer hedefe varmak istiyorsa,çalışmadan,yorulmadan,mal,aile,çocuk ve can’ı ile imtihana tabi tutulmadan cennete açık bir kapı bulabileceğini zannetmesin.Her kim bu hoşa gitmeyen olayları aşarsa cennete ulaşmaya hak kazanır.Her kim de yorulur ve duraklar bu engellere karşı mücadele etmekten vazgeçerse cennete ulaşamadığından dolayı Yaradanının karşısında bir özür beyan edemez.Yolumuzun durumu ve tabiatı budur.Ayaklarını sevenler geri dönsünler.Yine aynı şekilde kendisine azık edinen kişi bu yolu aşabilir.Azık insanlar arasında kişinin bu dünyanın yollarında gitmek için yanına aldığı yiyecek manasındadır.Cennet yolunun yolcularının azığı ise Takva; yani gizli veya aleni her halukarda Allah’dan sakınmak devamlı O’nun gözetimi altında olduğumuzu hissetmek O’nun azabından ve tehditinden korkmaktır.Sadece Allah c.c’u bilmek,yolu bilmek,azık edinmek,Allah’ın rızasına nail olmak için yeterli değildir.Bütün bunların yanı sıra çaba sarfetmek,cihad etmek,sürekli hareket,nefisle mücadele edip,onun hoşuna gitmeyen şeylere zorlamak Allah ve Rasulünün istediklerini uygulatmak gerekir.Bunlar yapıldığı zaman,Allah azze ve celle kendi yolunda giden yolcuya bu yolu kolaylaştırır ve onu ulaştırır.
 
            وَالَّذ۪ينَ جَاهَدُوا ف۪ينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَاۜ وَاِنَّ اللّٰهَ لَمَعَ الْمُحْسِن۪ينَ
 
 “Bizim uğrumuzda cihad edenlere, şüphesiz yollarımızı gösteririz. Gerçekten Allah ihsan edenlerle beraberdir.” (Ankebût - 69)
Yol belirgin olduğu zaman o yolda gitmek kolaylaşır ve neticede hedefe ulaşılır,Allah azze ve celle’nin yardımıyla.Bu yoldan sapanların çoğu Ragb el-isfahani’nin eserinde zikretmiş olduğu 4 esastan mutlaka birini terk etmiş oldukları için hareketleri kısıtlanmış ve mutlaka yoldan sapmışlardır.
Allah azze ve celle kalplerimizi ve ayaklarımızı bu yolda hedefe ulaşana dek sabit kılsın inşallah.
Devamı bidahaki yazımda inşallah...
Rabbim Hakkı Hak bilip Hakka sarılan batılın batıl olduğunu bilip batıldan uzaklaşan kullarından eylesin inşallah..
 
دَعْوٰيهُمْ ف۪يهَا سُبْحَانَكَ اللّٰهُمَّ وَتَحِيَّتُهُمْ ف۪يهَا سَلَامٌۚ وَاٰخِرُ دَعْوٰيهُمْ اَنِ الْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ۟

‘’ Oradaki duaları: 'Allah'ım, Sen ne yücesin'dir ve oradaki dirlik temennileri: 'Selam'dır; dualarının sonu da: 'Gerçekten, hamd alemlerin Rabbi olan Allah'ındır.'’
(Yûnus - 10)


Selam ve Dua ile..Allah'a emanet olun.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM