Video Foto Galeri Yazarlar
25.8.2019 - Pazar

Malezya’da Cihat Alarmı: İki Uygur Aranıyor

Okunma: 2113
ÖZEL HABER 13 Nisan 2016 11:41
Videoyu Aç Malezya’da Cihat Alarmı: İki Uygur Aranıyor

Malezya, eylem yapacağından şüphelenilen iki Uygur için alarmda.

KahveKitap
ISLAH HABER / HABER MERKEZİ

İki Uygur Türkünün Tayland’da eylem hazırlığında olduğu tespit edildikten sonra cihat yanlılarının Malezya’da da bulunabileceği şüphesiyle Kuala Lumpur Yönetimi alarm seviyesini en üst düzeye çıkardı.

 
Geçtiğimiz aylarda Bangkok ve Jakarta’da düzenlenen eylemlere dikkat çeken Malezyalı yetkililer, uluslararası emniyet birimleriyle ortak mesai yürütüyor.
 
Malezya Başbakan Yardımcısı Ahmed Zahid Hamidi, ülkesinin İnterpol, Aseanapol ve Çinli yetkililerle işbirliği yaparak bölgedeki hareketleri gözetlediklerini belirtti.
 
Malezya Basını, Başbakan Yardımcısının ‘bölgedeki hareketlenmeleri takip etmek için bir sistem geliştirdik ve bölgesel emniyet birimleri ve istihbarat kurumlarıyla işbirliği halindeyiz’ şeklindeki sözlerini aktardı.
Özellikle Suriye savaşıyla birlikte dünya genelinde daha çok katılımcı bulan cihat cemaatlerinin Batı Avrupa’ya ve Doğu Asya’ya doğru genişlemesinden endişe ediliyor.
 
Taylandlı yetkililer Ali Yalçın İgin ve Hidayet Dursun adındaki şüpheli iki Uygur’un 23 Mart’ta Tayland’ın turistik adası Phuket’e geldikleri ve bilinmeyen bir tarihte Malezya’ya doğru hareket ettikleri bilgisini veriyor.
Malezya istihbarat birimi, ikilinin Türkiye, Endonezya yada Singapur ihtimallerinden birine gitmiş olabileceklerini söyledi.
‘Yabancı terör örgütleri’ ile bağlantıları olduğu iddia edilen Uygur vatandaşlarının Endonezya’da yakalanmış olabileceği üzerinde de duruluyor.
 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder