Video Foto Galeri Yazarlar
26.8.2019 - Pazartesi

Malezyalı Bir Kurum Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde İsrail Aleyhine Dava Açıyor

Okunma: 373
FİLİSTİN 23 Mayıs 2019 03:34
Videoyu Aç Malezyalı Bir Kurum Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde İsrail Aleyhine Dava Açıyor

Malezya'da bir sivil toplum kuruluşu, işgal altındaki Filistin topraklarında insanlık aleyhine suçlar işlediği gerekçesiyle İsrail aleyhine Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde dava açacağını duyurdu.

KahveKitap
Malezya'daki My Aqsa isimli kuruluş İsrail'in uluslararası yargı nezdinde mahkûm edilmesini istiyor. Kurum, yaptığı açıklamada açıklamaların ve delillerin değerlendirilmesinden sonra önümüzdeki aylarda iddianın sunulacağını, ardından İsrail liderlerine resmi olarak suçlamaların yöneltileceğini bildirdi.

Davayı takip etmekle görevlendirilen Hukuk Komitesi Başkanı Avukat Ezril Muhammed Emin, davanın Filistin topraklarının gasp edilmesini ve gasp edilmiş topraklara yerleşim merkezleri kurulmasını yasaklayan birçok uluslararası yasaya ve karara dayandığını belirtti.

Ezril Muhammed davayla ilgili açıklamasında söz konusu kararlar ve yasalar hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi verdi ve İsrail işgal rejiminin bütün bu yasalara ve kararlara rağmen Filistinlilerin topraklarını zorla gasp ettiğini ve üzerine haksız bir şekilde yahudi yerleşim merkezleri inşa ettiğini dile getirdi.

Avukat Ezril Muhammed Emin iddia komisyonunun bu davayı İsrail'in askeri liderlerinin aleyhine yakalama kararı çıkartması ve onları savaş suçları ve soykırım suçu işlemekten mahkûm ettirmesi beklentisi içinde olduklarını ifade etti.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder