Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

Mali'de Fransız askerlerine bir dizi saldırı

Okunma: 3164
ÖZEL HABER 22 Ağustos 2016 14:34
Videoyu Aç Mali'de Fransız askerlerine bir dizi saldırı

El Kaide bağlantılı Ansar Dine, Mali’de düzenlediği bir dize saldırıyla ilgili rapor yayınladı.

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ

El Kaide’nin Mali’de faaliyet gösteren kolu olarak bilinen Ansar Dine, ülkenin farklı bölgelerinde yaşanan bir dize saldırıların sorumluluğunu üstlendi. Saldırılardan üçü ülkenin kuzeyindeki Fransız işgalcileri hedef alıyor.
 
Fransa Savunma Bakanlığı ise Ansar Dine grubunun saldırı iddiaları karşısında sessizliğini koruyor. 
 
Ansar Dine’in açıklamalarına göre saldırıların çoğu 16 Ağustos’ta Mali’nin kuzey bölgesi Kidal’da gerçekleşti. Fransızları hedef alan saldırıların birinde ise bir Fransız zırhlısının imha edildiği belirtildi.
 
Saldırıların bir diğerinde ise Fransızlara ait Birleşmiş Milletler karargahına füze atıldı. Yerel kaynaklar, askeri üssün daha önce de 21 Mart, 1 Nisan ve 17 Nisan tarihlerinde de vurulduğunu doğruluyor.
 
Mali’de bulunan işgalci Fransız askerlerine yönelik üçüncü saldırının hedefinde ikinci saldırının ardından bölgeyi taramak için görevlendirilen askerler vardı. Bölgeyi tarayan Fransız askerlerinin içinde bulunduğu askeri araç patlatılarak imha edildi.
El Kaide bağlantılı Ansar Dine’in hedefleri arasında yabancı askerlerin yanı sıra Mali ordu mensupları da var. Merkez Mopti’de düzenlenen bir saldırıda Mali askeri üssünün vurulduğunu duyuran Ansar Dine, Mali askerlerinin çekilmek zorunda kaldığını ve bazı askeri ekipmanları ganimet aldıklarını duyurdu.
 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |