Video Foto Galeri Yazarlar
19.3.2019 - Salı

MAZLUMDER 28 Şubat Mağduriyetlerini Gündemde Tutmaya Devam Ediyor

Okunma: 1497
GÜNDEM 29 Mart 2018 15:00
Videoyu Aç MAZLUMDER 28 Şubat Mağduriyetlerini Gündemde Tutmaya Devam Ediyor

MAZLUMDER tarafından organize edilen ’28 Şubat Zulmü Devam Ediyor’ basın açıklamaları çeşitli illerdeki MAZLUMDER şubelerince gerçekleştirildi.

MAZLUMDER28 Şubat’ın üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen mağduriyetleri gidermek adına herhangi bir somut adım atılmadığını ifade etmek amacıyla her ayın 28’inde basın açıklaması yapma kararı aldığını duyurdu. Mart ayı basın açıklaması çerçevesinde İstanbul’da MAZLUMDER Genel Merkezi ve Ankara’da MAZLUMDER Ankara Şubesi tarafından gerçekleştirilen basın açıklamalarına Köklü Değişim Medya da katılım sağladı.

  • İSTANBUL

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDERGenel Sekreteri Kaya KARTAL“Cezaevlerinde 20-25 yılı aşkın sürelerdir tutulan 28 Şubat mahpusları, başbakanından cumhurbaşkanına hemen her etkili ve yetkili ismin beyanlarına rağmen cezaevlerinde tutulmaya devam ediliyor.” dedi.

MAZLUMDER üyeleri, “Siyasi yargı kararları iptal edilsin”, “28 Şubat son olsun”, “Siz sustukça biz ölüyoruz” yazılı dövizler taşıyarak Çağlayan‘daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı.

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut KAR da yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“28 Şubat mağdurlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için 2018 Şubat ayı içerisinde yoğun çalışmalar kampanyalar yapıldı. Ancak hala mağduriyetlerin giderilmesine dönük somut bir gelişme olmadı. Artık mağdur aileleri ve mağdur kardeşler bahaneler ile oyalanmaya razı değiller. Bu konunun muhatabı olan yargı, siyaset ve iktidar artık gerekli düzenlemeyi yapmalı ve mağduriyetleri gidermelidir. 28 Şubat mağduriyetleri giderilmemişken diğer taraftan Hizb-ut Tahrir üyelerine verilen cezaların onanması sebebiyle 25 kişi ceza evine konuldu. Artık 28 Şubat zulmü son bulsun ve siyasi yargı kararları iptal edilsin.”

MAZLUMDER Genel Merkezi adına, “28 Şubat Zulmü Devam Ediyor” başlıklı basın açıklamasını okuyan Kartal, şunları kaydetti:

“Cezaevlerinde 20-25 yılı aşkın sürelerdir tutulan 28 Şubat mahpusları, başbakanından cumhurbaşkanına hemen her etkili ve yetkili ismin beyanlarına rağmen cezaevlerinde tutulmaya devam ediliyor. 28 Şubatın hemen her çevrede darbe olarak adlandırıldığı, bir kısım 28 Şubatçının müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı, brifingli ya da paralel yargının elemanları olup kritik mahkemelerde görev yapan hakim ve savcıların ihraç ve tutuklamalara muhatap olduğu, örgütçülerin başka kişileri örgütçü diyerek soruşturduğunun ve cezalandırdığının ortaya çıktığı bir dönemde 28 Şubat süreci yargılamalarına meşru yargılama muamelesi yapmanın açık bir zulüm olduğunu defalarca vurgulamamıza rağmen bırakın hukuku, mantık ilkelerine bile aykırı olan bu zulmün halen devam ettirilmesinin bir izahı yoktur.”

Kartal, MAZLUMDER olarak 28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek mahpusların serbest bırakılıp adil bir şekilde yeniden yargılanmalarını talep ettiklerini sözlerine ekledi.Grup, basın açıklamasından sonra dağıldı.

•ANKARA

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Oğuzhan KARAMAN"28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek, brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını ve 28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhal serbest bırakılarak, adil bir şekilde yeniden yargılanmalarını talep ediyoruz." dedi.
Karaman, MAZLUMDER Ankara Şubesi'ndeki basın toplantısında, 28 Şubat dönemi mağdurlarının tekrar yargılanması talebiyle, 28 Şubat'tan bir ay önce başlattıkları ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirdikleri basın toplantılarının, talepleri yerine getirilene kadar, "28 Şubat Mahpuslarına Özgürlük" başlığı altında her ay yapılmaya devam edeceğini söyledi. Mağdur yakını Babayiğit: "Biz hak ve adalet istiyoruz"
Hizb-ut Tahrir Davasından 7,5 yıl ceza almış ve şuan hapiste bulunan Yasin BABAYİĞİT’in annesi Cezminur BABAYİĞİT de gerek basın yoluyla gerekse panellere katılarak seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyledi. Oğlunun 28 Şubat’ın yıldönümü sürecinde yeniden hapsedildiğini ve geciken adaletin adalet olmadığını ifade eden Babayiğit, şöyle konuştu:
"Karıncayı bile incitmeyen bir insana sadece 'iftar verdi' diye böyle bir ceza verilmemeliydi. Oğlumu mahkûm edenler, şu anda terör suçuyla hapishanedeler. Ama bu, benim çocuğumu, bugün masum olarak göstermeye yetmiyor. Lütfen bunlar incelensin. Oğlumun, ne vatanına ne milletine ne de insanlığa karşı suçu yoktur. Biz hak ve adalet istiyoruz. Bu mağduriyetlerin giderilmesini talep ediyoruz.
Hizb-ut Tahrir’in terör örgütü olduğunu söyleyenlere şunu sormak istiyorum: Bugüne kadar 40-50 yıldır bu memlekette sadece Allah’ın birliğini anlatan insanların bir gün olsun, bir taş, bir sopa veya askere karşı bir küfür, bir silahlı saldırı olmuş mudur? Asla bunları göremezsiniz. Bunlar insanca yaşamak için hak talep ediyorlar."
- Tayyar Tercan: “Af istemiyoruz, yeniden yargılanma istiyoruz.”
Cezminur Babayiğit’in ardından konuşan Gazeteci Tayyar Tercan ise, cezaevlerinde 20 küsur yıldır yatan arkadaşlarının olduğunu, Cumhurbaşkanı’nın bile müspet beyanları olmasına rağmen zulmün sonlandırılması anlamında somut hiçbir adımın atılmadığını ifade etti. Af istenmediğini, yeniden yargılanma talep edildiğini söyleyen Tercan’ın ardından MAZLUMDER Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Oğuzhan Karaman MAZLUMDER’in basın açıklamasını okudu. 
Kaynak : Köklüdeğişim

Haber var islah eder, haber var ifsad eder