Video Foto Galeri Yazarlar
23.4.2019 - Salı

Meksika’da ABD Konsolosluğu’na bombalı saldırı

Okunma: 475
DÜNYA 3 Aralık 2018 10:15
Videoyu Aç Meksika’da ABD Konsolosluğu’na bombalı saldırı

Meksika'nın Guadalajara şehrinde bulunan ABD Konsolosluğu'na 30 Kasım gecesi bombalı saldırı düzenlendi.

Guadalajaralı yetkililer, şehirde bulunan ABD Konsolosluğu’nun Cumartesiyi Pazara bağlayan gece, el yapımı patlayıcıyla hedef alındığını belirttiler. Olayda ölen ya da yaralananın olmadığını aktaran yetkililer, küçük ölçekli maddi hasar meydana geldiğini kaydettiler.

Olay ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump’ın da katılacağı Meksika’nın yeni devlet başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un yemin törenine birkaç saat kala gerçekleşti.

Yerel savcılık Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, federal makamların olayla ilgili soruşturma başlattıkları bildirildi. Yerel savcılıktaki bir kaynak, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, güvenlik kameralarına ait kayıtların patlayıcıyı yerleştiren kişiyi görüntülediğini söyledi. Patlama, konsolosluk alanını çevreleyen duvarın içinde bir boşluk oluşmasına neden oldu.

Kaynak açıklamasında, patlama yerinde üç adet el bombası pimi bulunduğunu belirtti.

Son günlerde sosyal medyada ABD uyuşturucu operasyonlarının ana hedeflerinden biri olan Meksikalı suç örgütü Jalisco Yeni Nesil Karteli’nin (CJNG) binaya saldırı düzenleyeceğine dair uyarıda bulunan bir kişinin görüntülerinin yer aldığı bir videoda dolaşıyordu.

Meksika'nın batısındaki Jalisco eyaletinde bulunan kartel, son yıllarda hızla yükselerek, ülkenin en güçlü uyuşturucu kaçakçılığı halkalarından biri haline geldi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder