Video Foto Galeri Yazarlar
25.4.2019 - Perşembe

Merkel Bir Daha Aday Olmayacak.

Okunma: 737
DÜNYA 30 Ekim 2018 19:01
Videoyu Aç Merkel Bir Daha Aday Olmayacak.

Almanya başbakanı ve CDU'nun genel başkanı Angela Merkel, Aralık ayında düzenlenecek parti kongresinde ve 2021’de yapılması planlanan genel seçimlerde yeniden aday olmayacak.

Birlik Partileri CDU/CSU’nun iki hafta önce Bavyera eyaletinde, sonra Pazar günü de Hessen eyaletinde hezimete uğramasından sonra sabah düzenlenen CDU meclis grubu toplantısında kararını açıklayan Merkel’in, alınan oy kayıplarının sorumluluğunu üstlendiği ve "CDU liderliğini bırakma kararı aldım, başbakanlık görevimi 2021’e kadar sürdüreceğim. Ardından bir kez daha aday olmayacağım; meclis milletvekilliğine de aday olmayacağım" dediği öğrenildi.

Merkel daha sonra bir basın toplantısı düzenleyerek düşüncelerini kamuoyuyla paylaştı.Merkel, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında görev süresinin sona ermesinin ardından siyaset sahnesinde arayış içinde olmayacağını kaydetti.

Merkel ayrıca Aralık ayında CDU parti liderliğini bırakacağını da kaydetti. Merkel bu koltukta 2000 yılından buyana oturuyor."Normal gündeme dönmenin imkansız olduğunu" söyleyen Merkel, başbakanlık görevinden daha önce ayrılmasının söz konusu olmadığını da vurguladı.

Kaynak : VOA

Haber var islah eder, haber var ifsad eder