Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

Mısır Başbelam'ından faiz fetvası: Bankadan alırsan haram değil!

Okunma: 5418
MISIR 13 Haziran 2018 17:35
Videoyu Aç Mısır Başbelam'ından faiz fetvası: Bankadan alırsan haram değil!

Mısır baş belamlarından Şevki Allam, Mısır vatandaşlarına paralarını bankalara yatırma çağrısı yaptı. Müftü, bankaların vereceği faizin de haram olmayacağını savundu.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin yönetimi ekonomik zorluklarla başa çıkamaz ve IMF'den kredi alırken Mısır'da mevcut beşeri rejimin baş belamlarından Şevki Allam'dan sınırları aşan bir fetva geldi.

"BANKA'NIN VERDİĞİ FAİZ HARAM DEĞİL"

Mısır halkını 'paralarını bankalara yatırarak ekonomiye destek vermeye' çağıran belam, 'bankaya konulan paranın ekonomik yatırım' olduğunu savundu.

Mısır'da yayın yapan El Nas kanalına konuşan Allam, bankaların tüzel kişilik sayıldığını, İslam'daki faiz yasağının ise gerçek kişiler arasında geçerli olduğunu iddia etti.

"DİNİ-VATANİ GÖREV"

Kısa süre önce 2. dönem cumhurbaşkanlığına resmen başlayan darbeci lider Sisi'nin ekonomi politikalarına destek oluşturmaya çalışan Mısır baş belamı, ''Bankaya konulan para ekonomik yatırımdır. Ekonomiyi desteklemek, dini ve vatani bir görevdir'' diyerek beşeri ideolojileri desteklemenin dini bir değer olduğu vurgusu yaptı.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder