Video Foto Galeri Yazarlar
22.7.2019 - Pazartesi

Mısır'da darbe sonrası yaşanan ekonomik buhranın faturası

Okunma: 3709
MISIR 27 Eylül 2014 12:43
Videoyu Aç Mısır'da darbe sonrası yaşanan ekonomik buhranın faturası

Mısır'da darbe süreci ve sonrasında yaşananlar ülke ekonomisini de olumsuz etkilemiş durumda. Yükselen faiz oranları, enflasyon, ödenemeyen maaşlar ve halkın büyük çoğunluğunun içinde bulunduğu borç batağı vatandaşları da çaresizliğe sürüklüyor.

KahveKitap

Mısır’da darbe süreci ve sonrasında yaşananlar ülke ekonomisini de olumsuz etkilemiş durumda. Yükselen faiz oranları, enflasyon, ödenemeyen maaşlar ve halkın büyük çoğunluğunun içinde bulunduğu borç batağı vatandaşları da çaresizliğe sürüklüyor. Gıda ve enerji fiyatları gün geçtikçe yükselmekte ve yaşam şartları daha zor bir hal almakta. Halk akaryakıta, gıdaya, elektriğe gelen zamlardan yakınırken iş adamları ise iş yapamadıklarını, çalışanların maaşlarını ödeyemediklerini ve birçok çalışanı işten çıkarıp üretimi düşürmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Bununla beraber işsizlik oranlarında görülen ciddi artış ülkeyi “stagflasyon dönemi”ne itmiş durumda.


Mısır halkı bu ekonomik krizin içinde yaşama tutunmaya çalışırken, birçok işçi işten çıkarılmış, pek çok eve haciz gelmiş ve çok sayıda aile dağılmış veya dağılmanın eşiğine gelmiş durumda bulunuyor. Ülkede yaşanan bu olumsuz gelişmelerin bir sonucu olarak intihar vakalarında da ciddi bir artış görülmekte. Geçtiğimiz hafta yaşadıkları maddi sıkıntılardan veya ailevi sorunlardan dolayı 6 gün içerisinde 11 kişi intihara yöneldi.

İntihar vakalarından bazılarının detayları:

Kendini reklam panosuna asarak intihar etti:

Bu intihar vakalarının içinde en çok ses getiren ve Mısır’daki ekonomik krizin sembol ismi haline gelen 48 yaşındaki Rızk Farac Cadullah özel bir şirkette şoför olarak çalışmaktaydı. Cadullah, yaşadığı ekonomik sıkıntıları ve borçları nedeniyle İsmailiye yolunda çalıştığı şirkete ait aracıyla giderken aracını durdurup yol kenarında bulunan bir reklam panosuna tırmandıktan sonra kendini asarak intihar etti.

Meclisin Önünde kendini ateşe verdi:

Toplu Taşıma Kurumu’nda çalışan yaşlı bir vatandaş olan Saad Muhammed Bekir, keyfi olarak işten çıkarıldığı ve hiçbir şikâyetine cevap alamadığı gerekçesiyle Hüseyin Hicazi caddesinde bulunan bakanlar meclisinin arka kapısı önünde kendini ateşe verdi ve çevredekilerin müdahalesiyle hemen hastaneye götürüldü.

Kadın memur yüksek dozda uyuşturucu alarak hayatına son verdi:

Bir diğer olayda ise Kahire yakınlarındaki Mukaddam bölgesinde, memur olarak çalışan bir kadın evinde yüksek dozda uyuşturucu hap alarak hayatına son verdi. İntihar sebebi ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamadı.

Fabrika müdürü çalıştığı fabrikanın 7. katından atladı:

El-Selam bölgesinde bulunan bir metal fabrikasında müdürlük yapan Muhammed A. kendini çalıştığı fabrikanın 7. katından atarak intihar etti. Fabrikada bulunan görgü tanıkları şahsın intihar ettiğini söylese de polis olayın intihar olup olmadığı hususunda incelemelerini sürdürüyor.

Hırsızlık yaparken suçüstü yakalandı ve intihar etti:

Bedir bölgesinde hayatını şoför olarak idame ettiren bir vatandaş yaşadığı ekonomik sıkıntılardan ve borçlarından dolayı hırsızlığa yöneldi. Soymaya kalkıştığı iş yerinde suçüstü yakalanınca kendini 7. kattan aşağı bırakarak hayatına son verdi.
Dakahliye kentine bağlı bir köyde kendini asarak intihar etti:

Yine ekonomik sıkıntılardan dolayı yaşanan bir diğer intihar hadisesinde Dakahliye kentine bağlı bir köyde Sami Salah Muhammed Bekir isimli genç evinde kendini asarak intihar etti.

Nil Nehri’nin ortasından kurtarıldı:

Geçtiğimiz Çarşamba günü çok fazla borcu olduğu gerekçesiyle Kufr bölgesinde kendini köprüden Nil Nehri’ne atan bir vatandaş emniyet güçlerine bağlı ekipler tarafından kurtarıldı.

Kocasıyla tartıştıktan sonra kendini trenin önüne attı:

Minya bölgesinde bulunan Beni Mezar tren istasyonunda Safa-a Hamdi Kemal Sami Abdul-cevad isimli 45 yaşındaki bir kadın, aynı zamanda amcaoğlu olan kocası Hamdi Kemal Fehmi ile yaşadığı sorunlara dayanamayarak kendini bir yük treninin önüne atarak intihar etti.

Kaynak : RNN

Haber var islah eder, haber var ifsad eder