Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

Mısır'da son bir ayda 101 kişi için idam kararı

Okunma: 2868
MISIR 9 Temmuz 2018 17:30
Videoyu Aç Mısır'da son bir ayda 101 kişi için idam kararı

Mısır'da geçen ay 101 kişi için idam kararı verildi, 1 kişi hakkındaki idam cezası infaz edildi.

KahveKitap

Mısır İnsan Hakları Cephesi'nin (EFHR), sanık avukatları ile yazılı, görsel ve işitsel basın yayın organlarının yanı sıra sosyal medyada yaptığı taramalar neticesinde hazırladığı rapora göre, ülkede Haziran ayında en az 101 kişi için idam kararı verilirken, 1 kişi hakkındaki idam cezası da infaz edildi.

60 Kişinin dosyası müftülüğe gönderildi

Haklarında idam cezası verilen 41 kişi 23 adli suç davasında hüküm giyerken, 3'ü siyasi 18'i adli vaka olmak üzere 21 davadan yargılanarak idamına karar verilen 60 kişinin dosyası ise görüşü alınmak üzere müftülüğe gönderildi.

Adli yargılama hakkı çiğneniyor

Mısır mahkemelerinde 105 ayrı suç çeşidine idam cezası verildiği belirtilen raporda, şu ifadeler kullanıldı:

"Mısır'da idam yasası, bir çok problemi içinde barındırıyor. İdam cezası sadece ciddi ve önemli suçları değil çok fazla suç çeşidini kapsıyor. Siyasi ya da terör davalarında hakim karşısına çıkan sanıkların, uluslararası sözleşmelerde taahhüt edilen adil yargılanma hakkı çiğneniyor."

Raporda ayrıca, Mısır hükümeti ve yargı kurumlarından, BM'nin Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesinde yer alan "yaşama hakkı" ilkesine bağlı kalınması ve çok sayıda suçu içeren idam cezalarıyla ilgili yasa ve düzenlemelerin gözden geçirilmesi istendi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder