Video Foto Galeri Yazarlar
18.6.2019 - Salı

Mısır'dan Hamas'a şartlı elektrik

Okunma: 3211
MISIR 14 Haziran 2017 18:50
Videoyu Aç Mısır'dan Hamas'a şartlı elektrik

Mısır, istediği adamların teslimi şartıyla, Hamas'a elektrik ve sınırda daha fazla özgürlük teklifinde bulundu.

Mısırlı yetkililer, Salı günü yaptıkları açıklamada, Hamas'a, aradıkları 17 adamı teslim etmesinin de içerisinde bulunduğu şartları yerine getirmesi kaydıyla, elektrik ve sınırda daha fazla özgürlük(!) teklif etti.

Arap basınında yer alan habere göre, Hamas Mısır tarafından sözde terör faaliyetleri ile bağlantısı olduğu gerekçesi ile aranan 17 kişiyi koruyor ve ayrıca bu kişilerin yer altında saklandıkları tünellerin yerini biliyor. 

Mısırlı yetkililer, Hamas'ın, bu tünellerin yerini bildirmesi ve saklanan silahları teslim etmesi şartıyla, Filistin'in ihtiyaç duyduğu elektriği sağlayacağını ve Hamas'ın sınırda daha özgür hareket etmesine imkan tanıyacağını bildirdi. 

Mısır'ın darbe ile devrilen Muhammed Mursi'nin tutuklanması ve yerine darbeci Sisi'nin gelmesinden beri gergin olan Mısır-Filistin ilişkilerinin bu şekilde iyileşebileceği söylenirken, Hamas'ın bu teklifi kabul edip etmeyeceği ise merak konusu. Mısır'ın teklifi üzerine açıklama yapan İsrail ise, Mısır'ın Filistin'in günlük elektriğinin ancak yüzde 6'sını karşılayabileceğini, İsrail olmadan bu miktarın yeterli olmayacağını belirtti.
Kaynak : yeniakit

Haber var islah eder, haber var ifsad eder