Video Foto Galeri Yazarlar
13.12.2018 - Perşembe

Mısır mahkemesinden bir gülüşe, bir yıl hapis

Okunma: 4279
MISIR 16 Şubat 2018 10:34
Videoyu Aç Mısır mahkemesinden bir gülüşe, bir yıl hapis

Mısır mahkemesi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın siyasi kanadı Genel Sekreteri Biltaci'ye duruşmada "güldüğü" gerekçesiyle "yargıya hakaretten" 1 yıl hapis cezası verdi.

NisaButikAdana

Mısır mahkemesi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın siyasi kanadı Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci'yi, duruşmada "güldüğü" gerekçesiyle "yargıya hakaretten" 1 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi, kamuoyunda "hapishaneler baskını" adıyla bilinen ve askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de yargılandığı 26 sanıklı davada Biltaci'nin (55) 1 yıl hapsine karar verdi.

Mahkemenin bu kararı, "Biltaci'nin duruşmada bir görgü tanığına soru sorarken gülerek, mahkemenin saygınlığını ihlal ettiği ve yargıya hakaret ettiği gerekçesiyle" aldığı belirtildi.

Biltaci'nin avukatı Eşref Abdulgani ise yaptığı açıklamada, müvekkilinin mahkemeye hakaret etmek istemediğini, ayrıca savunma heyetinin de bu konuda özür beyanında bulunduğunu ifade etti.

Abdulgani, "Mahkeme, Biltaci'nin görgü tanığına yönelttiği tüm soruları 'Bu daha önceden sorulmuştu' diyerek, soru yöneltilmesini engelledi. Biltaci de 'Tamam bir daha sormayacağım' diyerek güldü. Mahkeme bunu hakaret olarak algıladı ve söz konusu kararı verdi." dedi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana