Video Foto Galeri Yazarlar
14.12.2019 - Cumartesi

Mısır Müftüsü Mursi'nin İdamını Onayladı İddiası

MISIR 5 Haziran 2016 14:04
Videoyu Aç Mısır Müftüsü Mursi'nin İdamını Onayladı İddiası

Mısır müftüsü Şevki Allam, ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ve diğer tutuklular hakkında ' verilen idam cezasını onayladı.

KahveKitap
Mısır müftüsü Şevki Allam, ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ve diğer tutuklular hakkında ' verilen idam cezasını onayladı.

Mısır müftüsü Şevki Allam, ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ve diğer tutuklular hakkında " verilen idam cezasını onayladığını ve infazın gerçekleşmesinin önünde bir engel kalmadığını bildirdi.

Mısır'ın "Mısravi" isimli haber sitesinde çıkan habere göre, Mısır müftüsü Dr. Şevki Allam, ülkenin ilk seçilmiş cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi ve diğer tutuklular hakkında "Vadi'n Natrun Hapishanesi olayı" davasında verilen idam cezasını onayladığını ve infazın gerçekleşmesinin önünde bir engel kalmadığını bildirdi.

Haberde, Kahire Ceza Mahkemesi'nin Muhammed Mursi ve aralarında, İsam El-Aryan ve Saad El-Ketatni gibi isimlerin de bulunduğu İhvan liderlerinin idam kararlarını onay için müftüye gönderdiği, müftünün de bu kararları onayladığı ifade edildi.

Mısır'ın önde gelen haber sitelerinden Arabi21'in de verdiği ve özel Mısır kaynaklarına dayandırılan haberde, müftünün kendi kararını gizli bir şekilde ceza mahkemesine gönderdiği ve Allam'in kararının mahkemenin kararına da fetva niteliği taşıdığı belirtildi.

Mursi'nin idam edilmesi için darbe rejiminin önündeki tek engel Mısır Müftüsü Şevki Allam'ın vereceği fetvaydı.

Kahire Ceza Mahkemesi, 3 Temmuz 2013'te askeri darbeyle Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında "cezaevi baskınları" davasında verilen idam cezasını onaylamıştı.

İdama mahkum edilen 107 kişi arasında Yusuf El Kardavi ve Müslüman Kardeşler Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii de bulunuyordu.

Kaynak : Doğru Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca