Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

Mogadişu'daki askeri üsse baskın

Okunma: 2825
GÜNDEM 22 Mart 2016 17:19
Videoyu Aç Mogadişu'daki askeri üsse baskın

Şebab Hareketi, Afrika Birliği ve Batı destekli hükümet güçlerine karşı düzenlediği gerilla tipi saldırılarla tekrar gündemde.

KahveKitap

İslamcı direnişçiler, Somali'nin başkenti Mogadişu'nın dışında bulunan askeri üsse büyük bir saldırı düzenledi.

Şebab Hareketi ve merkezi hükümet güçleri arasında çatışmaların patlak verdiği Laanta-Buro askeri üssü, Mogadişu'nun 40 kilometre güney batısında bulunuyor. 

Bölge sakinlerinden Ali Muhtar AFP'ye verdiği demeçte şu ifadeleri kullanıyor: 

"Yüzlerce Şebab savaşçısı üsse saldırdı ve şiddetli çatışmalar yaşandı. Militanlar ordu depolarını yağmaladılar ve kampı ateşe verdiler."

Somali merkezi hükümeti askeri yetkilisi Abdulahi İbrahim, saldırıyı doğruladı: "Laanta-Buro'da önceki akşam şiddetli çatışmalar yaşandı fakat kayıpları ayrıntılı sunamam"

Şebab Hareketi, radyo ve internette yayınladığı mesajda, '73 hükümet askerinin öldürüldüğünü' ve çok sayıda araç, silah, mühimmat ve ekipmanın ele geçirdiğini duyurdu.

Şebab'ın radyo istasyonu Andalus'ta şu duyuruda bulunuldu:

"Mücahidler başarılı bir saldırı gerçekleştirdi ve Laanta-Buro askeri üssünü imha ettiler. Allah'a şükürler olsun."

Hükümete bağlı üst düzey askeri yetkili Ahmet Absuge Abdulle ise farklı bir açıklama yaptı:

"Şiddet unsurları Laanta-Buro askeri üssüne saldırdı ve ordu onları püskürttü. Cesetleri etrafa yayıldı ve ordu onları kovalıyor"

Önceki sene Şebab, izole olmuş askeri üslere yönelik saldırılarını şiddetlendirdi ve Uganda, Burundi ve Kenya askerlerinin konuşlandırıldığı Afrika Birliği'ne mensup birlikleri bozguna uğrattı.

Şebab, 2011 yılının Ağustos ayında Mogadişu'dan çıkarıldı ve bölgede büyük toprak kayıpları yaşadı. Bugüne gelindiğinde, Şebab'ın gerilla tipi saldırılara yoğunlaştığı görülmektedir. Şebab'ın artan saldırı dalgası, bu yılki seçimler öncesi Batı destekli hükümeti bir istikrarsızlığa sürükleme gayreti olarak okunmaktadır.

Şebab'ın Laanta-Buro askeri üssünden ele geçirdiği askeri araç ve silahlar: 

 

Kaynak : İncanews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder