Video Foto Galeri Yazarlar
21.6.2019 - Cuma

Moskova: Tüm tehditlere uygun zamanda karşılık verilecek

Okunma: 587
DÜNYA 4 Nisan 2019 22:28
Videoyu Aç Moskova: Tüm tehditlere uygun zamanda karşılık verilecek

NATO dışişleri bakanları bugün Washington’da bir araya geldi. ABD toplantıda Ukrayna’yı her türlü Rus eyleminden korumak için Karadeniz’deki NATO kuvvetlerinin güçlendirilmesi önerisinde bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise nükleer unsurların da katılım gösterdiği NATO askeri tatbikatlarındaki artışa işaret ederek, Moskova’nın karşı karşıya kaldığı tehditlere uygun bir zamanda karşılık vereceğini bildirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açıklamalarına cevap veren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, nükleer silahların kullanım eşiğini azaltan tarafın Moskova değil, aksine nükleer stratejisini değiştiren ve yeni silahlar geliştiren ABD’nin olması gerektiğini söyledi.  Gruşko, Washington’ın şu ana kadar Rusya’nın 1987’de ABD ile Sovyetler Birliği arasında imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) ihlal ettiğine ilişkin bir delil sunmadığını vurguladı. ABD’nin aynı zamanda, ‘Rusya’nın, ABD’nin anlaşmaya bağlılığına dair endişelerini’ görmezden geldiğini kaydetti.

Stoltenberg dün yaptığı açıklamada NATO ülkelerinin Rusya’nın manevra kabiliyeti yüksek, izlenmesi zor ve nükleer savaş başlığı taşıyabilen füzelere sahip olması nedeniyle söz konusu anlaşmayı ihlal ettiği konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bugün, NATO’nun kuruluşunun 70’inci yıldönümü vesilesiyle yayınlanan açıklamada “NATO’nun son adımları ve kararları Rusya ile askeri-politik çatışmanın tırmanmasını terk etme niyetinde olmadığını gösteriyor. NATO, ittifak ortaklarının güçlerini artırıyor, sınırlarımıza yakın altyapısını geliştiriyor. Hava sistemleri, deniz kapasitesi ve yeni nesil savaş ekipmanları için ek fonlar ayırıyor” denildi.

Gruşko ise Rusya’nın Avrupa’daki NATO güçlerine yeni silah tedarik edilmesine karşı kayıtsız kalmayacağını vurguladı.

Karadeniz ve Azak Denizi arasında kalan Kerç Boğazı, Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma noktası olarak biliniyor. ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, geçen yıl Moskova ve Kiev arasında yaşanan deniz çatışmaları nedeniyle bölgenin daha çok izlenmesi ve Karadeniz’de daha fazla NATO gemisinin konuşlandırılması gerektiğini söyledi.

Söz konusu açıklamaya cevap veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kremlin'in bu teklifi olumsuz bir adım olarak değerlendirdiğini kaydetti.

1936'da imzalanan Montrö Anlaşması’na göre Karadeniz havzasındaki devletlere herhangi bir sınırlama olmaksızın savaş gemilerini Karadeniz'de kullanma izni veriliyor. Karadeniz havzası dışındaki devletlerin ise denizaltı dışındaki yüzey gemilerine izin veriliyor. Ayrıca bu gemilerin hafif ve yardımcı gemiler olması, aynı anda 9’dan fazla geminin Boğaz’ı geçmemesi ve toplam ağırlığın 15 tona ulaşmaması gerekiyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder