Video Foto Galeri Yazarlar
6.12.2019 - Cuma

Mozambik'te kasırga ve selin bilançosu ağırlaşıyor: 1000'den fazla ölü olabilir

AFRİKA 19 Mart 2019 11:09
Videoyu Aç Mozambik'te kasırga ve selin bilançosu ağırlaşıyor: 1000'den fazla ölü olabilir

Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, ülkesini vuran Idai kasırgası ve ardından meydana gelen sel felaketinde 1000'den fazla insanın ölmüş olabileceğini duyurdu.

KahveKitap

Nyusi, Mozambik radyosuna yaptığı açıklamada, "Şu anda gördüklerimiz kayıplarımızın 1000'in üzerinde olacağını gösteriyor" dedi. Nyusi, 100 binden fazla insanın da sel nedeniyle tehdit altında olduğunu sözlerine ekledi.

Kasırga ve selden etkilenen bazı bölgeleri ziyaret ettiğini dile getiren Nyusi, Pungwe ve Busi nehirlerinin taşması sonucu birçok köyün haritadan silindiğini ve su üzerinde yüzen cesetler gördüğünü anlattı.

EN BÜYÜK DOĞAL AFET

Başkan felaketin boyutunu ‘devasa' diye nitelerken, ülkenin kıyı şehri Beira'nın neredeyse yüzde 90'ının yıkıldığı kaydediliyor.

Şu ana kadar resmi rakamlara göre 215 kişinin öldüğü teyit ediliyor. Ancak yüzlerce insan kayıp olması, pek çok bölgeyle bağlantının kopması nedeniyle ölü sayısının artması bekleniyor.Çevre Bakanı Celso Correia da, "Sanırım bu Mozambik'in karşılaştığı en büyük doğal felaket. Şu anda önceliğimiz insanları kurtarmak" dedi.

1.5 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ

Kızıl Haç Mozambik, Malavi ve Zimbabve'de toplam 1.5 milyon kişi tropikal kasırgadan etkilendiğini duyurdu.

Zimbabve hükümeti, pazartesi günü yaptığı açıklamada, 98 kişinin öldüğü ve 200'den fazla kişinin de kayıp olduğunu bildirdi. Malavi'de ise şiddetli yağışlar ve selden kaynaklanan ölü sayısının 56 olduğu aktarıldı.

Kaynak : sputniknews tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca