Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

Muhalifler 3 semti 'geri aldı'

Okunma: 6001
SURİYE 5 Aralık 2016 16:18
Videoyu Aç Muhalifler 3 semti 'geri aldı'

Halep’te bir hafta önce muhaliflerin denetimindeki bölgelerin üçte birini ele geçiren rejim ve İran yanlısı milisler, 3 semti Kerm el Myasser, Kerm el Tahhan ve Katırcı mahallelerini muhaliflerin elinden aldı, muhalifler ise çatışmaların ardından bu 3 semtte denetimin yeniden kendilerine geçtiğini açıkladı.

Kentin tamamını ele geçirmek için yoğun bombardıman uygulayan rejim, Kerm el Myasser, Kerm el Tahhan ve Katırcı semtlerini sabah saatlerinde muhaliflerin elinden aldığını duyurdu. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Doğu Halep'te muhaliflerin toplamda ellerindeki bölgenin yüzde 60'ını kaybetmiş olduğunu söyledi. Muhalifler ise bu açıklamanın ardından önce Kerm el Myasser, sonra da Kerm el Tahhan ve Katırcı semtlerini rejimden geri aldıklarını duyurdu.

Doğudan ilerleyen rejim güçlerinin göz hastanesini de ele geçirmesinden sonra, kentin merkezinde Halep'in tarihi kalesindeki rejim güçleriyle muhaliflerin karşı karşıya gelmesine 1 kilometrelik bir mesafesi kalmıştı.

 


 

Rejimin, İran yanlısı milislerin karadan, Rusya’nın da havadan verdiği destekle Halep’e yönelik büyük saldırı başlattığı 15 Ekim’den bu yana kentte en az 700 sivil öldü, 50 bin sivil de evinden göç etmek zorunda kaldı. Bu göç olmadan önce yaklaşık 300 bin sivilin yaşadığı tahmin edilen bölgelerde en az 200 bin sivilin kaldığı tahmin ediliyor.

'Haftalar içinde Halep'in tamamı bizim olacak'

Rejime bağlı bir askeri kaynak, Reuters’e verdiği demeçte, ordunun haftalar içinde tüm Halep’i ele geçirmeyi hedeflediğini söyledi.

Suriye’de Eylül 2015’te bir askeri operasyon başlatan, Esed’in en büyük destekçisi Rusya ise Cumartesi günü, Muhaliflerin Halep’ten çekilmesini konuşmak için Washington ile görüşmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Muhalifler ise Washington’a Halep’ten çekilmeyeceklerini bildirdiklerini duyurdu.

Muhalifler Halep'ten çekilmeyeceklerini söyledi.
 

Muhalifler Halep'te birleşmişti

Halep'in kuşatılmış bölgelerinde rejimin karşısında büyük yenilgiye maruz kalan muhalifler, karşı saldırıyı durdurmak için 1 Aralık'ta tek bir isim ve komuta altında birleştiklerini açıklamıştı.

Halep Ordusu adı verilen yeni oluşumun genel komutanlığına Ebu Abdurrahman Nur, askeri komutanlığına ise Ebu Beşir Amara seçilmişti.

 

 

Kaynak : Al Jazeera

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |