Video Foto Galeri Yazarlar
18.1.2020 - Cumartesi

Muhalifler karşısında ani kalp krizi geçirerek ölüyorlar

SURİYE 24 Şubat 2016 14:45
Videoyu Aç Muhalifler karşısında ani kalp krizi geçirerek ölüyorlar

Suriye’deki savaşa 2012’nin sonlarında katılan Hizbullah militanları çatışmalarda 5 bine yakın militanını kaybetti. Ancak asıl rakam saklanıyor.

Kıyam Terzi
Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayınlanan raporda Suriye’de Esed’in en büyük destekçilerinden biri olan bugünlerde havadan Rusya’nın destek verdiği operasyonlarda ön saflarda yer alan Hizbullah’ın 2012’nin sonundan itibaren katıldığı savaşta ne kadar kayıp verdiği, örgütün nerelere hakim olduğu bilgileri verildi.
 
 
KALP KRİZİNDEN ÖLENLER DE VAR
 
Bu rakam resmi olmasa da İran ve Lübnan’daki bazı yayın organları tarafından ölü sayısının çok daha fazla olduğu dahi belirtiliyor.
 
HİZBULLAH GERÇEK SAYISI SAKLIYOR
 
Hizbullah’ın başarısızlıklarının üstünü örtemediğini belirten Washington merkezli Enstitü, örgütün kaybettiği militan sayısını sakladığını ifade ediyor. Bazı kaynaklar Hizbullah'ın 4 yıl içinde 5 binin üzerinde savaşçısını kaybettiğini kaydediyor. Birçoğu Lübnanlı olan gençlerden bazılarının savaşın verdiği olumsuz etkiyle ani kalp krizi geçirerek öldüğünü belirtiyor.
 
RUSYA İLE ORTAK OPERASYON YAPIYOR
 
Eylül ayında Esed’in destek istediği Rusya’nın başlattığı operasyonlarda karadan saldırma görevini üstlenen Hizbullah, özellikle Halep ve Şam kırsalında muhaliflere yönelik saldırılar gerçekleştiriyor. Örgüt ağır kayıplar verse de birçok ülkeden Şii gençlerin katılımı sürüyor. İran, Lübnan, Afganistan gibi ülkelerden Şii militanları toplayan Hizbullah içinde Sünnilere karşı savaşmayı ‘ibadet’ olarak görenler de var.
 
EN ÇOK KAYBI KENDİ TOPRAKLARINDA VERİYOR
 
Hizbullah her ne kadar operasyonlarda militan kaybetse de en çok kaybı muhaliflerin saldırıların sonucu kendi kontrol ettiği bölgelerde veriyor. Yakın Doğu Araştırma Enstitüsü’nün raporuna göre son haftalarda Beka’da 158, Hermel’de 43 kayıp verdi.
Güneyde Naptiyye kentinde 122, Bin Cübeyl’de 79, Merciun’da 52, Seyda’da 27 militan kaybettiler. Ayrıca Beyrut’ta da 10 savaşçının öldüğü belirtiliyor.
Kaynak : Haber7
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM