Video Foto Galeri Yazarlar
18.11.2017 - Cumartesi

Muhaysini: Allame Ulvan Saddamın Sancağı Altında Savaşmaya Fetva Veriyor, Bazıları HTŞ'den Tereddüt Ediyor

Okunma: 7413
SURİYE 23 Haziran 2017 02:15
Videoyu Aç Muhaysini: Allame Ulvan Saddamın Sancağı Altında Savaşmaya Fetva Veriyor, Bazıları HTŞ'den Tereddüt Ediyor

Muhaysini: Allame Ulvan Saddamın Sancağı Altında Savaşmaya Fetva Veriyor, Bazıları HTŞ'den Tereddüt Ediyor...

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ 

Suriye savaşının önemli isimlerinden Şeyh Abdullah Muhaysini, Şam sahasında devam ettirilen bir tartışmaya ünlü bir Alim'in fetvasıyla cevap verdi. Muhaysini  Şeyh Süleyman Ulvan’ın Irak savaşındaki fetvasını hatırlatarak Tahrir'uş Şam hakkındaki propagandalar nedeniyle grubu terk eden bazı genç direnişçilerin yaptıklarının yanlış olduğunu belirtip şunları söyledi:

“Şeyhlerin ihtilaflarından dolayı ne tarafa gideceğinden kararsız kalan gençlere hediyedir. Karşılaştığım bazıları diyor ki: Vallahi cihadımızda kararsız kaldık. Başkalarına ise şeytan sızdı ve onları şüphelerle cihattan geri bıraktı. Alim imamın kelamını dinleyin!”

Muhaysini daha sonra Süleyman Ulvan’ın şu fetvasını paylaştı:

ALLAME ULVAN SADDAM’IN SANCAĞI ALTINDA SAVAŞMAYA FETVA VERİYOR

Bazıları da HTŞ sancağı altında savaşmakta tereddüt ediyor.

Şeyh Süleyman bin Nasır  Ulvan’a (Allah onu esaretten kurtarsın) BAAS Partisi unsurlarının veya Irak ordusu generallerinin idaresi altında savaşmaktan soruldu: “Beldelerimize ve hürmetlerimize saldıran düşmanı def etmek, Amerikan ve İngiliz işgalcileri ile savaşmak ancak bu merkezlere mümkün oluyorsa…”

CEVAP

İlim ehli savunma cihadı için hiçbir şart koşmuyor. Şer’i bir sancak da gerekmiyor. İmkan nispetinde def edilir. Racih zarar yoksa şer’i sancak altında birleşmek kolay olursa bu zaten istenilendir. Bu mazur olduğu zaman veya o vakitte maslahat halk gönüllülerine katılmayı gerektiriyorsa; buna bir engel yoktur.

Fakihler maslahatların gözetilmesinde ve mefsedetlerden korunmakta ihtilaf etmemiştir. Muhakkak ki düşman uçaklarıyla ve tanklarıyla gelmiş öldürüyor, yıkıyor, bozuyor, helak ediyor ve haçlı savaşını ilan ediyor.

Ve Haçlı Savaşı’nı ilan ettiler.

Hangi sancak altında olursa olsun bunları def etmek racih maslahattır. İşgale karşı cihaddan sakınanlar, cahiliye sancaklarını özür edenler o vakit karşı koymayı (direnişi) iptal etmiş olur ve Haçlı ilerleyişini güçlendirmiş olur.

Kardeşiniz Süleyman bin Nasır Ulvan, 01/02/1424

Muhaysini sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Subhanallah… Allame imam Ulvan (Allah esaretten kurtarsın) bugünkü pek çok gencin halini görseydi ne olurdu. Onlar, namus ve toprağı savunan Allah’ın Şeriatını uygulama azmini ilan eden Tahrir'uş Şam ile beraber savaşmakta tereddüt ediyorlar.”

 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder