Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2018 - Çarşamba

Muhaysini'den ZİLHİCCE’NİN İLK ONU ÖZELLİKLERİ VE HÜKÜMLERİ

Okunma: 4794
ÖZEL HABER 21 Ağustos 2017 23:33
Videoyu Aç Muhaysini'den ZİLHİCCE’NİN İLK ONU ÖZELLİKLERİ VE HÜKÜMLERİ

Suriye Tahrir Eş Şam Şeri Kadı'larından Dr. Abdullah Muhaysini Kurban bayramı yaklaşırken sosyal medya hesabından ''Zilhicce'nin ilk onu özellikleri ve hükümleri'' başlıklı bir yazı yayınladı.

Değerli kardeşlerim! Mübarek ve faziletli günler geldi. Bu günler Zilhicce ayının ilk 10 günüdür. Fazilet ve özellikleri gizli değildir.

Zilhicce’nin ilk onu Allah’ın kulları için belirlediği bir ibadet dönemidir. Salih ameller çoğaltırlar ve Rablerine yaklaşatıracak amellerde yarışırlar. Zilhicce’nin ilk onu Peygamber (sav) in dünyanın en faziletli günleri olduğuna şahitlik ettiği ve salih amellere teşvik ettiği günlerdir. Onu kaçıran ve gafletle geçirene yazıklar olsun.

Nebi (sav) demistir ki: “Allah subhanehu katında daha büyük gün ve içindeki amellerin kendisine daha sevimli olduğu şu günlerden başka gün yoktur. Bu günlerde tehlil tekbir hamdi artırın.” İbni Hacer Fethul Bari’de şunu der: “Zilhicce’nin ilk onunu özelleştiren şey ana ibadetlerin toplanmasıdır; namaz, oruç, sadaka, hac …”

Kardeşlerim bu faziletli zamanın (Zilhicce'nin ilk onu) değerini bilin. Kaçırmadan önce salih amelleri çoğaltın. Bütün salih ameller(in ecri) istisnasız bu dönemde kat kat artırılır. Beytullah’ı hac kime nasip olursa bu Allah’ın fazlındandır. Ecir sevabı artar. Doğduğu gün gibi günahlardan arınmış ve pisliklerden temizlenmiş olur. Hacc nasip olmayan ise diğer amellere sarılsın. Mesela arefe orucu tutsun. Sahih hadiste geçtiği gibi Allah önceki sene ve sonraki senenin günahlarını affeder. Kardeşlerim bu on günü sadık tevbe, ibadetler ile ve günahlardan uzak durma ile karşılayın. Bunlar anca sayılı günlerdir. Bir daha ulaşamayabilirsin dikkatli ol.

Tekbirlerle, Allah’ı çokça zikir ile, kııraat ile oruç ve sadaka ile karşılayın bu on günü. Bunlara ek olarak Allah yolunda cihadı da toplayana da ne mutlu. Bu günlerin özelliklerinden biri de Allah’ın yemin etmesidir. “Fecre ve on güne yemin olsun”(Fecr:1-2) Hiç şüphesiz Allah’ın yemin etmesi onun şeref ve faziletine işarettir. Bu günler içerisinde İslâm'ın 5. şartı hac vardır. İyiliklerin karşılığı kat kat verilir.

Teşrik tekbirleri, hac amellerinin başlaması, arefe günü ve kurban günü vardır. Tekbir, Zilhicce'nin başından kurban bayramına kadar devam eder. Yollarda ve pazarlarda tekbir getir. “Allah’ı belirli günlerde zikredin” (Bakara:203) İbni Ömer ve Ebu Hureyre (radiyallahuanhum) bu on günde çarşıya çıkar, tekbir getirir halk da onlarla birlikte tekbir getirirdi.

Namazlara bağlı tekbirler Arefe günü sabah namazıyla başlar ve bayramın 4. günü ikindiye kadar devam eder. Namazlara bağlı olmayan tekbirler ise şöyledir: "Allahuekber…Allahuekber.. Lailahe illallah.. Allahuekbervelillahilhamd” Selman ra dan gelen rivayette:”Allahuekber, Allahuekber, Allahuekberkebira” Namazlardan sonraki tekbirler ise şöyledir: “Allahuekber.. Allahuekber.. La ilahe illallah.. Allahuekber.. Allahuekber.. velillahilhamd” Bunlardan başka sahih tekbirler de vardır. Bu on günde kurban vardır.  Allah bizden ve sizden kabul etsin. Allahu teladan isteğimiz bu mübarek günlerde günahlarımızı affetsin ve kötülüklerimizi silsin. Muvahhid mücahid kullarına zafer versin.
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder