Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

Mursi yeniden yargılanıyor

Okunma: 1334
MISIR 11 Mayıs 2019 23:51
Videoyu Aç Mursi yeniden yargılanıyor

Kahire Ceza Mahkemesi, Mısır’ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi ile bir dizi İhvanı Müslimin lideri hakkında “Doğu sınırına baskın” olarak bilinen davanın görülmesine bugün de devam etti.

KahveKitap
Mursi ile İhvan liderlerinin sanık olduğu davada eski iki devlet başkanı karşı karşıya gelmiş ve Mısır’ın azledilen eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek olayla ilgili aralık ayında mahkemede tanık olarak dinlenmişti.

Ceza Mahkemesi kararlarının Yargıtay tarafından bozulmasından sonra mahkeme yeniden görülmeye başlandı. Ceza Mahkemesi’nde Muhammed Mursi, Muhammed Bedi, Reşad Beyyumi ve Muhyi Hamid, Muhammed Saad, Isam el- Aryan, Muhammed Bilteci’ye idam, İhvan yöneticisi diğer 20 kişiye de ömür boyu hapis cezası çıkmıştı. Daha sonra mahkemenin yeniden görülmesine karar verilmişti.

Savcı söz konusu davada sanıkları ülkenin doğu sınırlarını ele geçirmek ve güvenlik kurumlarına saldırmak ile suçluyor. Savcılık ayrıca sanıkların Ocak 2011 devrimi sırasında İhvan ve Hizbullah örgütleriyle bağlantılı olarak İran Devrim Muhafızları’nın silahlı unsurlarından birinin yardımıyla yapılan baskın sırasında bir polisi öldürdüklerini belirtiyor.

Mısır'da "Vadi'n-Natrun Hapishanesi Olayı" olarak da bilinen davada 106'sı firari ve 25'i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011'de Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında 11 hapishaneye ve karakola saldırarak 3 subayı kaçırmakla suçlanıyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder