Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Muson Yağmurları Asya'da Etkisini Gösteriyor

Okunma: 230
DÜNYA 15 Temmuz 2019 21:25
Videoyu Aç Muson Yağmurları Asya'da Etkisini Gösteriyor

Muson yağmurları, Asya'nın güneyinde 130'dan fazla kişinin ölmesine vesile oldu. Binlerce kişi de evini terk etmek zorunda kaldı.

KahveKitap

Muson yağmurlarından en çok etkilenen ülkelerin başında Nepal, Hindistan ve Bangladeş geliyor. Nepal'de 65 kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken Hindistan'ın yedi eyaletinde geçen Çarşamba gününden bu yana etkili olan muson yağmurları 51 kişinin canına mal oldu.

Toprak kaymaları ve sele yol açan şiddetli yağmurun özellikle Hindistan'ın kuzeyi ile doğudaki Uttar Pradeş, Bilhar ve Assam eyaletlerinde etkisini gösterdiği belirtildi. Hint yetkililer, bölgede sel ve toprak kaymalarından yaklaşık 4,5 milyon kişinin etkilendiğini ve sadece Assam eyaletinde 17 kişinin evini terk etmek zorunda olduğunu duyurdu. Tahliye edilen kişilerin de devlete ait barınaklara yerleştirildiği aktarıldı.

Nepal'in başkenti Katmandu

Nepal'in başkenti Katmandu

Nepal ve Bangladeş'teki durum

Hindistan'ın kuzeyindeki komşusu Nepal'de de aralarında Katmandu'nun da bulunduğu 77 bölgeden 30'unun muson yağmurlarından etkilendiği açıklandı. Nepal polisinden yapılan açıklamada 30 kişinin halen kayıp olduğuna, 38 kişinin de yaralandığına dikkat çekildi. Toprak kaymasının yaşandığı Dolpa bölgesinde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Muson yağmurları Bangladeş'te de Cumartesi gününe dek en az 16 kişinin ölümüne yol açtı. Ancak ülkenin kuzeyinde etkili olan muson yağmurlarının yol açtığı can kaybına ilişkin kesin bir bilgi bulunmuyor.

Muson yağmurları Bangladeş'te de etkili oldu

Muson yağmurları Bangladeş'te de etkili oldu

Yağışlar, Bangladeş’teki Rohingya sığınmacı kamplarını da vurdu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden yapılan açıklamada, "Sel, toprak kayması ve fırtına nedeniyle zarar gören binlerce yerleşim yerinin onarılması gerektiği ve tehlike altındaki sığınmacıların geçici olarak buradan çıkartılarak başka yerleşim yerlerine gönderildikleri" belirtildi. 

700 binden fazla Rohingya’nın 2017 yılının sonbaharında ülkeye gelişlerinden bu yana en ağır Muson yağmurlarının yağdığı belirtildi. 

İki gün daha sürecek

Meteorologlar, şiddetli yağışın Asya'nın güneyinde iki gün daha devam edeceğini tahmin ediyor. Muson mevsimi Asya'da Haziran - Eylül arasındaki dönemde yaşanıyor.

Kaynak : DW

Haber var islah eder, haber var ifsad eder