Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Muson yağmurları ve toprak kaymalarından binlerce Arakanlı mülteci etkilendi

Okunma: 605
DÜNYA 14 Temmuz 2019 17:38
Videoyu Aç Muson yağmurları ve toprak kaymalarından binlerce Arakanlı mülteci etkilendi

Myanmar'daki soykırımdan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı mültecilerin bulunduğu Cox Bazaar kentinde etkili olan muson yağmurları ve toprak kaymaları nedeniyle kamplarda yaşayan mültecilerin hayatlarının tehlike altında olduğu bildirildi.

KahveKitap

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), temmuz başından bu yana etkili olan aşırı yağışların ve toprak kaymalarının 6 binin üzerinde mülteciyi yerinden ettiğini belirtti.

Aşırı yağışların yol açtığı sellerde biri çocuk iki kişinin de yaşamını yitirdiği bildirildi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), temmuz ayının ilk 10 gününde, bölgede 400'den fazla toprak kayması, 60 fırtına ve 28 sel felaketi meydana geldiğini bildirdi.

Yaşanan afetlerden en az 22 bin Arakanlı mültecinin etkilendiği aktarıldı.

"Muson yağmurları ve heyelan, zaten zor durumda olan Rohingya mültecilerinin yaşamlarını daha da zor ve güvencesiz hale getiriyor." diyen İnsan Hakları İzleme Örgütü Mülteci Hakları Direktörü Bill Frelick, "Mültecilere yapılan yardımların sürekli hale getirilmesi için bağışçı hükümetlerin Bangladeş'e desteği çok daha önem arz ediyor." açıklamasında bulundu.

Myanmar'da güvenlik güçleri ve ordu destekli silahlı Budist çetelerin 2017 Ağustos ayında başlattıkları etnik temizlikten kaçarak Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanlarının sayısı 745 bini buldu.

Daha önce gelenlerle birlikte Bangladeş'e sığınan Arakanlı mülteci sayısı 1 milyonu aşmış durumda.

Mültecilerin kaldığı barınaklar dayanıksız

Arakanlıların yaşam mücadelesi verdiği mülteci kamplarındaki şartlar son bir yılda nispeten iyileştirilse de bu kamplar şiddetli muson yağmurlarına ve toprak kaymalarına karşı oldukça dayanıksız.

Zira Bangladeşli yetkililer, kampların "geçici" olduğu algısını ön planda tutmak için barınaklarda sadece muşamba, sicim, çadır ve diğer dayanıksız ve düşük kalitedeki malzemelerin kullanılmasına izin veriyor.

Yaşadıkları "evin" muson yağmurlarına dayanaksız olduğunu belirten Arakanlı bir mülteci, "Yağmur suyu birkaç saniyede içeri sızıyor çünkü brandanın çatısında delikler var. Fırtına da sığınaklara kolayca zarar veriyor. Bu durumda çocuklarla birlikte barınaklarda yaşamak imkansızlaşıyor." sözleriyle içinde bulundukları durumu anlattı.

Öte yandan Myanmar - Bangladeş sınırının Bangladeş tarafında yaşayan en az 5 bin Arakanlı mültecinin de seller nedeniyle mahsur kaldığı belirtildi.

Myanmarlı yetkililerin sınıra tel örgü çekmesi nedeniyle Arakanlı mültecilerin daha yüksek bölgelere çıkamadığı ifade edildi.

Uluslararası yardım kuruluşları, 2019 Ortak Müdahale Planı çerçevesinde dünya kamuoyundan talep ettikleri 920 milyon dolarlık meblağın sadece 300 milyon dolarını toplayabilmiş durumda.

BM Dünya Gıda Programından (WFP) yapılan açıklamada da, Arakanlı mültecilerin sığındığı kampların bulunduğu Cox's Bazar'daki şiddetli muson yağmurları ve ardından gelen selin, yüz binlerce mültecinin yaşadığı yerleşim yerinde yıkıcı toprak kaymalarına neden olduğu, köprü onarımı, yamaç stabilizasyonu, atık su temizliği ve erişim yolu rehabilitasyonundan oluşan afet riskinin azaltılması çalışmalarının bazı bölgelerde devam ettiği belirtildi.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder