Video Foto Galeri Yazarlar
24.9.2017 - Pazar

Musul’daki Tarihi Camiyi IŞİD Değil ABD Yıktı

Okunma: 5002
IRAK 23 Haziran 2017 16:19
Videoyu Aç Musul’daki Tarihi Camiyi IŞİD Değil ABD Yıktı

Türk basınında iki gün önce yer alan bazı haberlerde IŞİD’in Irak’ta ‘halifelik’ ilan ettiği Büyük El Nuri Camisini ve tarihi Hedba Minaresini bombaladığı iddia edilmişti. IŞİD kaynakları ise Cami’nin ve tarihi minarenin Amerikalılar tarafından hava uçurulduğunu belirtip delil sundular.

Amerika Birleşik Devletleri ABD, Birinci ve İkinci Körfez savaşlarının ardından 2003’te tekrar işgal ettiği Irak’a IŞİD’le mücadele adı altında yeniden saldırıyor.

Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonu kapsamında Şii unsurlara hava ve kara desteği sunan Amerikan askerlerinin ülkedeki tarihi Camileri yıktığını gösteren görseller de basın aracılığıyla yayılıyor.

2003 işgalindeki Ebu Garib Hapishanesi ve benzeri skandallarla Amerikan askerlerinin yerel Irak halkının dini ve şahsi değerlerini hiçe saydığına dikkat çeken gözlemciler, aynı yıkıma şimdi Şii milislerin de ortak olduğunu belirtiyor.

Türk basınında iki gün önce yer alan bazı haberlerde IŞİD’in Irak’ta ‘halifelik’ ilan ettiği Büyük El Nuri Camisini ve tarihi Hedba Minaresini bombaladığı iddia edilmişti.

IŞİD kaynakları ise Cami’nin ve tarihi minarenin Amerikalılar tarafından hava uçurulduğunu belirtmiş, bu konuda delil sunmuştu.

Özellikle İran merkezli yayın organları Caminin uçakla vurulmadığını patlayıcı aracılığıyla patlatıldığını hissettiren görüntüler paylaşarak El Nuri Camisinin IŞİD’liler tarafından patlatıldığını iddia etmişti.

Felluce’de çekilen bir görüntü ABD ve müttefiki yayın organlarının iddialarını yalanladı. Felluce’nin batısında yer alan bir Cami’yi vuran Amerikan askerleri Musul’daki El Nuri Camisindeki tekniğin aynısını kullanırken görüldü:

Amerika Birleşik Devletlerinin Camilerle savaşı Musul’daki yıkımlarla sınırlı değil. Irak’ta 2 milyon kişinin ölümüne neden olan ABD işgalleri boyunca sayısız Caminin Amerikalı askerler tarafından yok edildiği biliniyor.

ABD taraftarı medya kuruluşları, Camilerin ve minarelerin ‘keskin nişancı tehlikesi’ nedeniyle yıkıldığını savunsa da Irak’taki başka bir görüntü Amerikan askerlerinin hedefinin ‘keskin nişancılar’ olmadığını gösteriyor:

Amerikan askerlerinin Irak’ta yıktığı yüzlerce Camiyi gösteren çok sayıdaki görüntü sosyal medya aracılığıyla paylaşılıyor:

 

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |