Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

Musuldaki Sünnilere etnik temizlik tehdidi

Okunma: 3456
IRAK 14 Şubat 2017 09:50
Videoyu Aç Musuldaki Sünnilere etnik temizlik tehdidi

Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin komutası altındaki Hristiyan Araplar, Musul'da Sünni Arapları etnik temizlikle tehdit etti. Iraklı kaynaklar tarafından yayınlanan görüntülerde milis komutanının, çevresine topladığı Sünni Araplara, "Eğer 24 saat içerisinde burayı terk etmezseniz, sizi ortadan kaldıracağım" dediği görüldü.

Irak'taki Şii milis güçlerinin kontrolü altında bulunan Hristiyan milis kuvvetleri Musul'daki Sünni Arapları etnik temizlikle tehdit ettiği videolar ortaya çıktı. Videoda Hristiyan Seferberliği Komutanı Selman Esso Habba'nın çevresine topladığı Sünni Araplara, "Size son uyarıyı yapıyorum. 72 saat içerisinde yani Cuma gününe kadar bir daha sizi burada görmeyeceğim. Bu bölgede hiçbirinizi görmeyeceğim. Bu size son uyarıdır. Eğer burada bir daha sizi görürsem ortadan kaldıracağım" söylediği görülüyor.

Milis komutanı ayrıca, Iraklı Sünnilerin topraklarını işgal ettiğini iddia ederek "Bundan sonra Hristiyan yurtları ve evleri işgal edilemeyecek" dedi. Video kaydının, geçtiğimiz Çarşamba günü IŞİD'ten temizlenen bölgede alındığı belirtiliyor.

Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin komutası altındaki Hristiyan Araplar, Musul'da Sünnileri etnik temizlikle tehdit etti. Iraklı kaynaklar tarafından yayınlanan görüntülerde milis komutanının, çevresine topladığı Sünnü Araplara "Size son uyarıyı yapıyorum. 72 saat içerisinde yani Cuma gününe kadar bir daha sizi burada görmeyeceğim. Bu bölgede hiçbirinizi görmeyeceğim. Bu size son uyarıdır. Eğer burada bir daha sizi görürsem ortadan kaldıracağım" ifadelerini kullandığı görülüyor.

Sünnilere karşı birleşiyorlar

Sünnilere karşı katliamlar gerçekleştiren Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin IŞİD ile mücadele kapsamında Sünni gruplara uzun zamandır baskı yaptığı biliniyor.
IŞİD'ın Haziran 2014'te ordunun hiçbir direniş göstermeden silah ve mühhimatını bırakıp kaçması üzerine Musul'u ele geçirmesi, akabinde Enbar ve Tikrit'te de kontrolü sağlamasının ardından Şii dini otorite Ayetullah Ali Sistani'nin “cihat" çağrısı üzerine kurulan Haşdi Şabi, İran'a yakınlığı ve Sünnilere karşı katliamlarıyla tanınıyor.

"Sivillere risk oluşturuyordu"

Milis gücü, daha önce Tikrit, Diyala, Felluce ve diğer Sünni bölgelerinde IŞİD'le mücadele bahanesiyle sivillere yönelik toplu infaz, kaçırma ve işkence gibi insan hakları ihlallerinde bulunmuştu. Bu da günümüzde Sünni kenti olan Musul'daki siviller açısından büyük risk oluşturuyordu.

Haşdi Şabi çatısı altındaki gruplar

Bedir Kuvvetleri, Ketaib Hizbullah, Asaib Ehlulhak, Ketaib İmam Ali, Ketaib Seyyidu'ş Şuheda, Seraya'l Hurasani, Ensar'ul Merceiyye Tugayları, Ali Ekber Tugayları, Firkat'ul Abbas el-Kitaliyye, Seraya Aşura, Seraya Ensar El Akide, Seraya el-Cihad, Feyleku'l Karrar, El Muntazar Tugayları grupları Şii milis gücünün çatısı altında bulunuyor.

İnsan Hakları İzleme örgütü: Şii milisler katliamlar yapıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün geçen ocak ayında yayımladığı raporda, bu grupların Irak'taki bazı Sünni bölgelerinde yaptığı eylemlerin savaş suçu olduğu belirtilmişti.

Kaynak : Yeniakit

Haber var islah eder, haber var ifsad eder