Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

Myanmar'da 12 camiye yıkım kararı

Okunma: 2466
ARAKAN 21 Eylül 2016 11:37
Videoyu Aç Myanmar'da 12 camiye yıkım kararı

Myanmar'ın Arakan Eyaleti Güvenlik ve Sınır İlişkileri Bakanı Htein Linn, bölgede "yasa dışı" inşa edilen camiler ve diğer kaçak binaların yıkımı için yasal çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Myanmar'ın Arakan Eyaleti'nde Müslüman azınlığa yönelik hukuk dışı uygulamalar sürüyor. Güvenlik ve Sınır İlişkileri Bakanı Htein Linn, bölgede 3 bin bina için yıkım kararı aldıklarını duyurdu. Yıkılacak binalar arasında, 12 cami ve 35 okul bulunuyor.

Yerel "Voice Daily" gazetesinin haberine göre, Linn, eyalet genelinde izinsiz inşa edilen yaklaşık 3 bin binanın yıkımı için yasalar çerçevesinde çalışma yapıldığını belirtti.

Linn, Arakan eyaletinin başkenti Sittwe'de bir grup bölge sakiniyle yaptığı toplantıda, yerel hükümetin yakın zamanda yıkım planı ve zamanı konusunda resmi açıklama yapacağını kaydetti.

Haberde, yıkım kapsamına giren binaların, nüfusun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Maungdaw ve Buthidaung kasabalarında yer aldığı, aralarında 12 cami ve 35 dini okulun da bulunduğu ifade edildi.

"YIKIM PLANLI GERİLİME YOL AÇABİLİR"

Burma'nın Demokratik Sesi radyosunda yayımlanan haberde ise ibadethanelerin yıkım planının Müslüman ve Budist gruplar arasında gereksiz gerilime yol açabileceği endişelerine yer verildi.

Radyoya konuşan Maungdaw'daki Müslüman bir grubun lideri, yıkım planının bölge için yapıcı bir yaklaşım olmadığını, gereksiz şiddette yol açabileceğini söyledi.

Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder