Video Foto Galeri Yazarlar
24.9.2017 - Pazar

Myanmar'da 15 Müslaman daha gözaltında

Okunma: 2093
ARAKAN 28 Ekim 2016 16:04
Videoyu Aç Myanmar'da 15 Müslaman daha gözaltında

Arakan'da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 15 kişi daha gözaltına alındı.

Myanmar'ın batısındaki Arakan (Rakhine) eyaletinde ay başında sınır karakollarına düzenlenen saldırılarla ilgili aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 15 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi.

Ordu yönetimindeki Myawaddy gazetesinin haberine göre, emniyet güçleri, 9 Ekim'deki sınır karakolu saldırılarıyla ilgili 15 kişiyi daha gözaltına aldı. Gözaltına alınanların sayısı 64'e yükseldi.

"Myanmar-Bangladeş sınırındaki Naf nehrinde devriye gezen güvenlik birimleri, kaçmaya çalışan 2 botta bulunan aynı aileye mensup 5 kişiyi yakaladı." ifadesinin kullanıldığı haberde, gözaltına alınanlar arasında 2 kadın ve 2 çocuğun da bulunduğu belirtildi.

Öte yandan, konuşan yöre halkı, gözaltına alınan kişilerinin balık tutan masum siviller olduğunu söyledi.

Arakan eyaletinde 9 Ekim'de sınır karakollarına Mücahidler tarafından saldırılar düzenlenmiş, 13'ü güvenlik görevlisi olmak üzere 29 kişi öldürülmüştü..

Saldırıların ardından bölgeye çok sayıda asker ve polis sevk edilmiş ve çatışmalar çıkmıştı. Bölgeye basın mensuplarının ve yardım kuruluşu çalışanlarının girmesine izin verilmezken, Arakan Enformasyon Müdürlüğünden yapılan açıklamada, eyaletteki çatışmalar nedeniyle 3 binden fazla Arakanlı Müslümanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtilmişti.

Myanmar hükümeti, bölgedeki sınır karakollarına yönelik saldırılarla başlayan çatışmalardan Rohingya Dayanışma Örgütüne bağlı Aka Mul Mücahidin örgütünü sorumlu tutmuştu. 

Sınır karakollarının bulunduğu Maungdaw ve Yathay Taung kasabalarında nüfusun çoğunluğunu Birleşmiş Milletler tarafından dünyada en fazla zulüm gören topluluk olarak tanımlanan Arakan Müslümanları (Rohingyalılar) oluşturuyor.

Kaynak : TRT HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |