Video Foto Galeri Yazarlar
18.1.2020 - Cumartesi

Myanmar Malezya'ya kaçan Arakanlı Müslümanların teknesine el koydu

ARAKAN 27 Kasım 2018 14:51
Videoyu Aç Myanmar Malezya'ya kaçan Arakanlı Müslümanların teknesine el koydu

Myanmar Arakan'dan Malezya'ya kaçanların bulunduğu 93 kişilik bir tekneye el koydu.

Kıyam Terzi

Myanmar yetkilileri Salı günü yaptıkları açıklamada botun içinde Arakanlı Müslümanların bulunduğunu ve bu kişilerin ülkenin batısındaki yerleştirme kamplarından kaçarak yasadışı yollardan Malezya'ya gitmeye çalıştığını duyurdu.

Bu, Muson yağmuru sezonu sona erdiğinden bu yana benzer şekilde el koyulan üçüncü tekne. Bu tip tekneler genelde bölgedeki balıkçılar tarafından ihbar ediliyor. Gözaltına alınan kişilerin tamamı yeniden kaçtıkları yerleştirme kampına götürülecek. 93 kişiden çoğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu belirtiliyor.

​BM Myanmar'a çağrı yapmaya devam ediyor

Birleşmiş Milletler soruna kalıcı çözüm bulunması için Myanmar hükümetine çağrısını yineledi. Bu noktada Arakanlı Müslümanların vatandaşlık haklarının olmaması, bu nedenle kendilerine evrak ve pasaport verilmemesi en temel sorun olarak görülüyor.

Kitlesel olarak göçe zorlanan Arakanlı Müslümanlardan geçtiğimiz yıl 700 bin kişi Myanmar'ı zor koşullar altında terk ederek Bangladeş'e sığındı. BM'in yaptığı incelemeler ve raporlar Myanmar ordusunun 'soykırım amaçlı' ve 'etnik temizlik' hedefli bir strateji izlediğini kayıtlara geçirdi. Myanmarlı yetkililer ise iddiaları reddediyor.

Kaynak : euronews Reuters
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM