Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Myanmar ordusunun baskınları Müslümanları göçe zorluyor

Okunma: 2795
ARAKAN 27 Kasım 2016 13:42
Videoyu Aç Myanmar ordusunun baskınları Müslümanları göçe zorluyor

Myanmar ordusunun baskınları Müslümanları göçe zorluyor

Arakanlı Müslümanlar, askeri operasyonlar sonucu bölgedeki evlerini terkettiler. Myanmar'ın Arakan bölgesindeki bir kanaat önderi, bölgede bulunan Rohingyalı Müslümanların, polis merkezine yapılan silahlı saldırıların ardından birkaç gündür askerlerin ard arda saldırıları sonucu; evlerini terketmeye başladığını söyledi.

Bununla birlikte,  açıklama yapan kanaat önderi Bangladeş'e ulaşmak için Naf nehrinin geçmeye çalışan bazı müslümanların tutuklandığını söyledi. Müslümanların bölgede bulunan silahli saldırganlara destek verip vermedikleri sorusuna; "Arakan'daki köylüler barış içinde ve şerefleri ile yaşamak istiyorlar ve onlar hükümetin zannetikleri gibi de değiller." cevabını verdi.

Korku, Myanmar Ordusunu Rohingyalılardan Kesici Aletleri Toplamaya İtiyor

Myanmar ordusu Cuma günü Arakan’ın Mongdoo şehrinde iki köy olan Cabara Fara ve İtalya Fara halkından satır, bıçak, demir çubuklar ve her çeşit kesici ve delici aleti kendilerine teslim etmelerini istedi. Haber ajansının bildirdiğine göre halkın, onları kendilerine yapılan ırkçı eylemlere karşılık, orduya yapılacak bir saldırıda kullanmalarından korkan askerler Rohingyalılara ait her evi arayarak evlerdeki evrakları da incelediler. Ev sahipleri evlerde bulunmaksızın buldukları evrakların da fotoğraflarını çeken ordu mensuplarının bu operasyonları, Rohingyalıları terörle suçlayabilmek veya tutuklayarak para cezası verebilmek için yaptığı sanılıyor.


 
Kaynak : Medya Times

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |