Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

Namaz kılana iyi gözle bakılmaz

Okunma: 5247
SURİYE 24 Eylül 2016 09:48
Videoyu Aç Namaz kılana iyi gözle bakılmaz

Suriye PKK'sının, işgal ettiği bölgelerde zorla 'askere' aldığı gençlerden 3'ü, örgütün elinden kaçarak ÖSO'ya teslim oldu.

Halep'in Cerablus ilçesi, terör örgütü PKK/PYD'nin zulmünden kaçanların sığınağı oluyor. Önceki gün PKK/PYD zulmünden kaçan bir grup Suriyeli, silahlarıyla bölgenin etkin muhalif gruplarına sığındı. Ellerinde silahlar, üzerlerinde PKK/PYD'nin sözde üniforması ve teröristlerin giydiği ayakkabılarla gelen Suriyeliler, ÖSO askerlerinin temin ettiği sivil kıyafetleri giyip örgütün zulmünü anlattı. Aileleri PKK/PYD kontrolündeki bölgede olduğu için kimliklerini açıklamayan Suriyeliler, terör örgütünün kontrolü ele geçirdiği bölgelerdeki aileleri askerliğe zorladığını söyledi.

ÖSO BAYRAĞINI GÖRÜNCE...

Örgütün her aileden en az bir kişiyi cephede savaşmaya zorladığını belirten Suriyelilerden biri, örgütün kendilerine itaat etmeyen kimseye yaşam hakkı vermediğini anlattı. Örgüt liderlerinin 4 gün önce 'el-Bab bölgesinde DEAŞ ile çatışmaya gideceğiz' diyerek kendilerini Kobani'den (Ayn el-Arab) aldıklarını ve bilmedikleri bir yere götürdüklerini ifade eden Suriyeli, şöyle konuştu: “Hiçbir yerin görünmediği karanlık bir yere koydular. 1-2 gün orada kaldık. Daha sonra bizi bir tepeye çıkardılar ve 'el-Bab karşısı. Silahlı gördükleriniz de DEAŞ' dediler. Hava aydınlanırken karşımızda ÖSO'ya ait bayrağı gördük ve gerçeğin başka türlü olduğunu görünce arkadaşlarla konuşup kaçmaya karar verdik.”

 


Namaz kılana iyi gözle bakılmaz

Suriye PKK'sından kaçan bir başka Tel Abyad'lı, terör örgütünün bölgede namaz kılanlara iyi gözle bakmadığını, dinine sadık
insanlara '2. sınıf insan' muamelesi yapıldığını aktardı. Suriyeli, “Namaz kılanlara hiç iyi gözle bakmıyorlar ve dinini yaşamak isteyenlere 'Sizi Allah mı yarattı, nerede Allah? Siz doğanın kanunu olarak dünyaya geliyorsunuz' diyorlardı” diye konuştu.

'Zorla askere alındık'

Bir diğer Suriyeli de PKK/PYD unsurlarının halka yaptığı zulümleri anlattı. Teröristlerin halka, 'Ya bize katılırsınız ya da burada yaşayamazsınız' dediğini söyleyen Suriyeli, şu bilgileri verdi: “Özellikle Araplara karşı düşmanlıkları var. Bizim olduğumuz köyün çoğu Arap'tı. Hepimizin mallarına el koydular. Gençleri 'zorunlu askerlik' diye asker yaptılar. Issız yerlerde yakaladıkları insanlarımızın cebindeki son paraya kadar el koyuyorlar. Kendilerine uymayanlara eziyet ediyorlar. YPG (PYD/PKK) askerleri olmak istemeyenleri, herkesin içine çıkarıp öldürüyorlar. Diğer insanlar da bizler gibi canını kurtarmak için asker olmayı kabul ediyor.”
Kaynak : yeni şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder