Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

Nato Taliban Karşısında Patinaj Çekiyor

Okunma: 4130
GÜNDEM 7 Ekim 2016 15:23
Videoyu Aç Nato Taliban Karşısında Patinaj Çekiyor

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz şehrinin Taliban tarafından yeniden ele geçirilmesinin hemen ardından başlatılan ve NATO uçaklarının büyük destek verdiği karşı operasyonun beşinci gününde, şehirde hala çatışmalar sürüyor.

Afgan yetkililer ve Nato birlikleri, Taliban'ı stratejik şehir Kunduz'dan geri püskürtmek için başlatılan operasyonun beşinci gününde patinaj çekmeye devam ediyor.

Kunduz İl Emniyet Müdürü Orgeneral Kasim Jungalbagh, hükümet güçlerinin şehrin doğu ve batısında yerleşim alanlarından Taliban destekçilerine dün geceden beri operasyon yaptıklarını açıkladı. Jungalbagh, güvenlik güçlerinin beş üyesinin öldürüldüğünü ve yedisinin yaralı olduğunu söyledi. Bunun yanısıra üç sivilin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

İl genel meclisi başkanı Muhammed Yusouf Ayubi, sivil halkın komşu illere göç etmeye devam ettiğini söyledi. Son gelen rakamlara göre en az 10 bin Kunduzlu komşu il Tahhar'a sığınmış durumda.

Bu arada Kunduz'ın yanısıra Baghlan, Helmand ve Uruzgan'da da çatışmalar devam ediyor. Baghlan'da ise Kunduz'a takviye olarak giden güvenlik güçlerine ait konvoy saldırıya uğradı. Çok sayıda ölü olduğu belirtilirken, rakam verilmedi.

AFGANİSTAN İŞGALİNİN 15. YILDÖNÜMÜ

Bugün ABD'nin 7 Ekim 2001'de başlattığı Afganistan işgalinin 15'inci yıl dönümü. 11 Eylül'den 26 gün sonra başlayan savaş hala devam ediyor.

Geçen 15 yıl'da Afganistan'a neredeyse bütün islam düşmanı ülkeler saldırdıysada elle tutulur bir başarı gerçekleştiremedikleri gibi, dünya kamuoyundan sakladıkları başarısızlıklarıda durumun ne kadarda acı olduğunu gün gibi ortaya çıkartıyor.

Kaynak : dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |