Video Foto Galeri Yazarlar
28.1.2020 - Salı

Navaz Şerif, BM'de Keşmir için silahsızlanma istedi

AFGANİSTAN 1 Ekim 2015 19:12
Videoyu Aç Navaz Şerif, BM'de Keşmir için silahsızlanma istedi

BM Genel Kurulu'nda konuşma yapan Pakistan Başbakanı, Keşmir'deki çatışmaların sona ermesi için bölgede silahsızlanmaya gidilmesi gerektiğini söyledi.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif Hindistan'ın işgal ettiği Keşmir bölgesinde geçen yıl onlarca sivilin öldürüldüğünü açıkladı.

BM 70.Genel Kurul toplantısında çarşamba günü konuşma yapan Şerif, 1947'de İngiltere'den bağımsızlığını kazandıklarından beri iki nükleer güç sahibi ülke (Pakistan - Hindistan) arasında kalan bölgede gerginliğin tırmandığını söyledi. Şerif yaptığı konuşmada," BM Güvenlik Konseyi'nin çözümleri uygulanamamıştır. 1997 yılında Hindistan ile çok taraflı görüşmelere başlandığında da Keşmir ve barış ile güvenlik başlıkları masadaydı. Ancak Keşmir'de yaşayan kuşaklar sadece verilen sözlerin tutulmadığına ve acımasızca zulme şahit oldular. Hindistan'a dört başlıkta teklifte bulunuyorum ki iki ülke gerginliklerin daha fazla yükselmesini önlemelidir. Bunlar, Keşmir sınır hattında 2003 yılında imzalanan ateşkes anlaşmasına uyulmalı, hiç bir koşulda güç kullanılmaması noktasında anlaşılmalı, Keşmir'in militarize edilmiş halinden geri adım atılmalı, Keşmir'in kuzeyinde Siaçen buzulunda karşılıklı olarak güçlerin geri çekilmesinde anlaşılmalı şeklindedir."

Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vikas Swarup sosyal medya hesabından Namaz Şerif'in açıklamalarına anında cevap yazdı. Swarup "Keşmirin askerden temizlenmesi çözüm değildir. Pakistanın terörizmden uzaklaşması çözümdür" açıklamasında bulundu.

Hindistan ve Pakistan, Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de savaşa girmişti. 1989'dan bu yana bölgede devam eden silahlı çatışmalarda 70 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Hindistan'ın, Keşmir'in kontrolünü sağladığı bölgede 500 bin asker bulundurduğu biliniyor.

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM