Video Foto Galeri Yazarlar
21.1.2019 - Pazartesi

Netanyahu: BM o ofisi kapatsın

Okunma: 1178
FİLİSTİN 9 Ocak 2018 00:39
Videoyu Aç Netanyahu: BM o ofisi kapatsın

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu BM Ortadoğu Filistin Mülteciler Temsilciliği’nin (UNRWA) kapatılması için çağrı yaptı. Netanyahu'nun girişimi Trump'ın örgüte yardımı kesme haberinin ardından geldi.

NisaButikAdana

Haftalık kabine toplantısının başında konuşan Netanyahu, UNRWA'nın artık dünyadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Netanyahu, “Başkan Trump'ın açıklamalarına tamamıyla katılıyorum. UNRWA Filistin mülteci sorununu ebedileştiriyor. Sözde hakların geri döndürülmesi hikayesini de uzatıyor. Amaçları İsrail'i ortadan kaldırmak. Bu nedenle kapatılmalıdır” dedi.

BU ABSÜRTLÜK SONA ERSİN"

70 yıl önce BM'e bağlı örgütün sadece Filistinli mülteciler için kurulduğunu, diğer tüm mültecilerin ise UNHCR'ye bağlı olduğunu söyleyen Netanyahu, mültecilerin torunlarının bile artık mülteci olmadıkları halde bu örgüt tarafından bakıldığını ve bir 70 yıl daha bu torunların torunlarının mülteci olacağını, “absürtlüğün” sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti.

UNRWA ise işgal altındaki Gazze Şeridi'nde, Batı Şeria'da ve Doğu Kudüs'te, Lübnan, Ürdün, Suriye'de Filistin'li mülteciler için yüzlerce okulu idare ediyor, öğretmen eğitim kursları, sağlık ve sosyal hizmetler kliniklerine yardım sağlıyor. Trump ise UNRWA'ya verdiği 125 milyon dolarlık yardımı kesti.

Kaynak : Timeturk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana