Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

Netanyahu Şimdi Trump'ın Batı Yaka Üzerinde İsrail Hakimiyetini Tanımasını Bekliyor

Okunma: 444
FİLİSTİN 6 Nisan 2019 12:54
Videoyu Aç Netanyahu Şimdi Trump'ın Batı Yaka Üzerinde İsrail Hakimiyetini Tanımasını Bekliyor

İsrail hükümeti başbakanı Benyamin Netanyahu dün akşam (5 Nisan Cuma) İsrail'in 13. Kanal adlı televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajında, şimdi de ABD'nin İsrail'in işgal altındaki Batı Yaka bölgesi üzerindeki hakimiyetini resmen tanıması beklentisi içinde olduklarını söyledi.

Netanyahu röportajında kendisinin Donald Trump'a, işgal altındaki Batı Yaka bölgesine kurulmuş yahudi yerleşim merkezlerinden herhangi birini kaldırma niyetinde olmadığını bildirdiğini ifade etti.

Netanyahu bu iddiasına dayalı olarak, yahudi yerleşimi planları içinde ve dışında kurulmuş olan bütün yerleşim merkezlerinin İsrail hakimiyeti altında olması gerektiğini ileri sürdü. Röportajı sürdüren programcının "Bu durumda Suriye'den işgal edilen Golan Tepeleri hakkında aldığı gibi Trump'ın Batı Yaka bölgesi üzerindeki İsrail hakimiyetini resmen tanıması söz konusu mudur?" diye soru sorunca da "Gelecek yönetim dönemine kadar bekleyin" cevabı verdi.

Netanyahu daha önce Yisrail Hayom gazetesine verdiği röportajda da ABD'nin Yüzyılın Anlaşması olarak nitelendirilen ve gerçekte Filistin davasını tamamen silip atmayı amaçlayan Amerikan barış planı ile ilgili ifadesinde şuna dikkat çekmişti: "Burada şu üç şart var: Hiçbir yerleşim merkezinin sökülmemesi, Ürdün Irmağı'nın batısı üzerinde hakimiyet ve Kudüs'ün bölünmemesi."

Netanyahu kendisinin Trump'a, damadı Kushner'e ve Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt'a bu şartlardan vazgeçmeyeceğini ilettiğini söylemişti.

 
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder