Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Nijerya’da Camiye Saldırı

Okunma: 1042
GÜNDEM 16 Mayıs 2017 10:33
Videoyu Aç Nijerya’da Camiye Saldırı

Nijer eyaletinde bir köydeki camiye düzenlenen saldırıda en az 20 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Nijerya’nın Nijer eyaletinde bir köy camisine yapılan saldırıda en az 20 kişi hayatını kaybetti. Nijer eyaleti polis sözcüsü Bala Elkana, kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce köydeki camiye düzenlenen saldırıda en az 20 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Bölgede otlaklar nedeniyle köylü çiftçiler ile göçebe çobanlar arasında sık sık çatışmalar meydana geliyor. Son saldırıdan da Fulani çobanlarının sorumlu olduğu iddia edildi. Son iki yılda ülkenin kuzeydoğusunda çobanlar ile çiftçiler arasında çıkan çatışmalarda 400’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Çi̇ftçi̇leri̇n hayvanları çalmaya çalıştığı öne sürülüyor
Fulani çobanlarının, ülkede Hristiyanların çoğunlukta olduğu güney bölgelerinde 18. yüzyıl İslam reformcusu Şeyh Osman Dan Fodio’nun öğretilerini yaymaya çalıştığı öne sürülüyor. Hayvanlarına yiyecek bulabilmek için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını öne sürüyor. Olayların bazı basın yayın kuruluşları tarafından Müslüman sığır çobanlarını suçlayıcı şekilde verilmesi dikkati çekiyor.
Kaynak : Fetih medya

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |