Video Foto Galeri Yazarlar
15.12.2018 - Cumartesi

Nijerya Devlet Başkanı Buhari öldüğü iddialarını yalanladı: Bu gerçek benim

Okunma: 335
AFRİKA 3 Aralık 2018 13:10
Videoyu Aç Nijerya Devlet Başkanı Buhari öldüğü iddialarını yalanladı: Bu gerçek benim

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, öldüğü ve yerine kendisine benzeyen başka birinin geçtiği yolunda çıkan söylentileri yalanladı.

NisaButikAdana

Devlet Başkanı Buhari geçen yıl 5 ay boyunca İngiltere'de kalarak, tedavi gördü. Ancak hastalığın ne olduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Şubat ayında yapılacak seçimde tekrar aday olan Buhari'nin öldüğü ve yerine başka birinin geçtiği söylentileri yayıldı.

View image on Twitter

Sosyal medya platformlarında yayılan söylentide Devlet Başkanı Buhari'nin yerine kendisine benzeyen ve Sudanlı olan Jubril isimli birinin geçtiği iddia edildi. Bu teoriyi desteklemek için herhangi bir kanıt sunulmazken, iddianın dillendirildiği videolar Facebook ve Youtube'da binlerce kez izlendi.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı (COP24) için Polonya'da bulunan Buhari gelen soru üzerine bu yöndeki iddiayı yalanladı. Buhari, "Sizi temin ederim; bu gerçek benim. Yakında 76'ıncı doğum günü kutlayacağım ve daha güçlü olacağım" dedi. Söylentiyi yayanları dinsiz olarak niteleyen Buhari, "Hastalığım sırasında birçok insan ölmemi istedi" dedi.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana