Video Foto Galeri Yazarlar
20.7.2019 - Cumartesi

Nur Camii İmamı: Polis, katliam öncesinde yapılan uyarıları görmezden geldi

Okunma: 584
DÜNYA 13 Mayıs 2019 21:54
Videoyu Aç Nur Camii İmamı: Polis, katliam öncesinde yapılan uyarıları görmezden geldi

Yeni Zelanda’nın Christchurh kentindeki camilere yapılan saldırıların ardından bir cami imamı, polisin olay gerçekleşmeden haftalar önce şüpheli davranışlara yönelik gönderilen raporları görmezden geldiğini bildirdi.

KahveKitap
Avustralyalı hıristiyan bir terörist, 15 Mart’ta Christhurch kentindeki Nur Camii ve Linwood'daki camilerine saldırarak 51 kişinin katline sebep olmuştu. Saldırgan eylemini Facebook üzerinden de canlı olarak paylaşmıştı.

Nur Camiii İmamı Gamal Fouda, Newshub internet sitesine yaptığı açıklamada saldırıdan yalnızca üç hafta önce polise rapor gönderdiğini ancak polisin caminin güvende olduğunu söylediğini belirtti.

Fouda, saldırının bir kişi tarafından değil, bir grup tarafından planlandığı görüşünde.

2017 yılında iki Avrupalı, Müslüman olduklarını iddia ederek Nur Camii’ne gitti ve camide bulunanları inançsız olarak niteledi. Söz konusu iki şahıs cemaate bağırarak ülkelerine geri dönmelerini emretti.

İmam bu iki kişi hakkında endişelendiğini ve yaptıkları eylemin ciddi bir tehlike olduğunu belirterek bunun sadece Müslümanlara karşı değil tüm Yeni Zelandalılara yönelik bir hareket olduğunu vurguladı. Emniyet birimlerinin uyarıyı görmezden geldiğini aktaran Fouda polisin, “Hayır, bu tehlikeli değil. Yapmamız gereken başka işler var” dediğini söyledi.

Nur Camii İmamı, geçen yıl caminin güvenliği konusunu gündeme getirdiğini ancak polisinin kendisine endişelenilecek bir şey olmadığı cevabını verdiğini kaydetti.

İmam, saldırıdan yalnızca üç hafta önce Nur Camii'nin güvenlik kamerasından alınan, şüpheli birine ait fotoğrafı polise verdiğini belirtti. Fouda, caminin etrafında yürüyen adama isminin sorulduğunu ancak cevap alamadıklarını söyledi.

Nur Camii’nin güvenliği konusunda kendisine güvence verildiğini belirten İmam, yaşananların ardından bunun gerçek olmadığının ortaya çıktığını vurguladı.


Yeni Zelanda'da Camiye Yapılan Haçlı Terör Saldırısı Sonucu 49 Müslüman Hayatını Kaybetti
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder