Video Foto Galeri Yazarlar
23.2.2020 - Pazar

Nusra Cephesi Lübnanlı askeri öldürdü

SURİYE 6 Aralık 2014 08:46
Videoyu Aç Nusra Cephesi Lübnanlı askeri öldürdü

El Kaide’ye bağlı Nusra Cephesi, esir alınan Lübnanlı asker Ali Bazzal'ın öldürüldüğünü açıkladı. Gerekçe olarak örgüt mensuplarının karıları ve çocuklarının gözaltına alınması gösterildi.

Nusra Cephesi, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayınladığı mesajda, "Lübnan ordusu kadın ve çocuklarımızı tutukladığı için, savaş esiri olarak elimizde bulunan Ali Bazzal'ı infaz ettik. Eğer en kısa zamanda kız kardeşlerimiz serbest kalmazsa elimizdeki rehineleri infaz etmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

İnternete yüklenen bir videoda da Lübnan’ın Nusra Cephesi'nin liderlerinden Enes Çerkes’in karısı ve çocuklarını serbest bırakmaması nedeniyle Bazzal’ın öldürüldüğü belirtildi.

IŞİD liderinin karısı da gözaltında

Lübnan, Suriye sınırında yakalandıktan sonra gözaltına alınan Saca Duleymi'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) lideri Ebu Bekir Bağdadi'nin karısı olduğunu açıklamıştı.  

Lübnan İçişleri Bakanı Nihat Maşnuk, Duleymi ile beraber gözaltına alınan kız çocuğuna DNA testleri yapıldığını ve çocuğun Bağdadi'nin kızı olduğunun anlaşıldığını belirtmişti.

Nusra Cephesi'nin liderlerinden Enes Çerkes, Lübnan ordusu tarafından gözaltına alınan aile üyeleri serbest kalana kadar askerlerin eş ve çocuklarını kaçırma tehdidinde bulunmuştu. Çerkes, rehin askerlerle ilgili pazarlıkları da durdurduğunu açıklamıştı.

Nusra Cephesi, geçen hafta da Ali Bazzal'ın hayatına karşılık "terör örgütlerine yardım ve yataklık" suçlamasıyla Lübnan'da tutuklu bulunan Cumana Humeyyid'in serbest bırakılmasını talep etmişti.  

29 Lübnanlı asker rehin

Nusra Cephesi ve IŞİD, Ağustos ayından bu yana 29 Lübnan askerini rehin tutuyor. Lübnan hükümetinin iki örgütün liderlerinin yakınlarını gözaltına alması, askerlerin serbest bırakılması için yapılacak pazarlıklarda avantaj sağlama çabası olarak yorumlanmıştı.

Kaynak : Al Jazeera
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM