Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

Obama'nın temsilcisi PYD'ye destek için Kobanide

Okunma: 2587
SURİYE 6 Eylül 2016 13:54
Videoyu Aç Obama'nın temsilcisi PYD'ye destek için Kobanide

Türkiye'nin Cerablus operasyonundan sonra siyasal olarak geri adım attığı söylenen ABD yönetimi, Suriye'nin kuzeyinde federasyon ilan eden PYD'ye yeniden açık destek verdi. G-20 Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama'nın görüştüğü sıralarda, ABD Başkanı'nın özel temsilcisi Brett McGurk'ın Kobani'ye gittiği öğrenilmişti. Suriyeli Kürt kaynaklar, Obama'nın özel temsilcisinin PYD güçlerine açık destek verdiğini yinelediğini açıkladı.

ABD yönetimi, Türkiye'nin bütün tepkilerine rağmen PKK'nın Suriye kolu olan PYD'ye açık destek vermeye devam ediyor. Türkiye'nin Cerablus operasyonundan sonra siyasi olarak geri adım attığı söylenen ABD yönetimi, Suriye'nin kuzeyinde federasyon ilan eden PYD'ye yeniden açık destek verdi. G-20 Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama'nın görüştüğü sıralarda, ABD Başkanı'nın özel temsilcisi Brett McGurk'ın Kobani'ye gittiği öğrenilmişti. Suriyeli Kürt kaynaklar, Obama'nın özel temsilcisinin PYD güçlerine açık destek verdiğini yinelediğini açıkladı.

Suriyeli Kürt kaynaklar, Kobani'yi ziyaret eden ABD Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi Brett McGurk'ın PYD güçlerine aleni desteğini yinelediğini belirtti. PYD/YPG güçleri ile dün bir takım temaslarda bulunan McGurk'ın "ABD, Suriye'nin kuzeyindeki Suriye Demokratik Güçleri konusundaki politikalarında hiçbir değişiklik olmamıştır" ifadelerine yer verdiği de iddia ediliyor

KOBANİ'YE GİTTİĞİ ÖĞRENİLMİŞTİ

Suriye merkezli yayın yapan ARA News, Obama’nın özel temsilcisi de Kobani ve Haseke’de YPG/PYD güçlerine "ABD’nin desteği devam ediyor, gelecekte de devam edecek" mesajı verdiğini de yazmıştı.

ABD'Lİ KOMUTANLAR ZİYARET ETMİŞTİ

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel da geçtiğimiz ay önce Kobani'ye sonra da Ankara’ya gelmişti. Votel, IŞİD'le mücadelesinde PKK'ya destek olduklarını açıklamıştı. Türk kaynaklar, Votel'in ayrıca Amerikan silahlarının PKK'ya ulaştırılmasında kilit rol oynadığını da belirtmişti.

Kaynak : dunyabulteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |