Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

OCHA: Suriye’nin kuzeybatısında son 3 ayda 400 bin sivil yerinden edildi

Okunma: 8350
DÜNYA 26 Temmuz 2019 18:48
Videoyu Aç OCHA: Suriye’nin kuzeybatısında son 3 ayda 400 bin sivil yerinden edildi

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Suriye rejim güçlerinin, Suriye'nin kuzeydoğusunda muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelere yönelik saldırılarını artırmasıyla son 3 ayda 400 bin sivilin yerinden edildiğini açıkladı.

KahveKitap
AFP tarafından aktarılan habere göre OCHA Sözcüsü David Swanson, Nisan ayı sonundan bu yana 400 binden fazla insanın yerinden olduğunu belirtti.

Söz konusu Suriyelilerin, Hama’nın kuzeyi ve İdlib’in güneyini terk ederek, genelde kuzeyde bombalamadan etkilenmeyen alanlara doğru yöneldiklerini dile getiren Swanson, bazen yerlerinden edilmiş kişiler için hazırlanan kamplar da dahil komşu Türkiye ile sınıra yakın bölgelere gittiklerini ifade etti.

Yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan sivillerin sığındığı kampların çok kalabalık olması nedeniyle birçok kişinin açık havada kalmak zorunda olduğunu aktaran Swanson, yerinden edilmiş kişilerin üçte ikisinin kampların dışında olduğunu kaydetti.

Sadece İdlib’te yaklaşık 100 okulun, şu anda yerinden edilmiş insanlara ev sahipliği yaptığını belirten Swanson, bölge sakinlerinin güvenlik ve temel hizmet arayışı içinde kaçmasının ardından kasaba ile köylerde sokakların sessizliğe gömüldüğüne işaret etti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ise Suriye rejimi ve müttefiklerinin okullar, hastaneler, pazarlar ve fırınları hedef alan hava saldırıları sonucu son 10 günde 26’sı çocuk en az 103 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bachelet, ayrıca, “Bunlar sivil hedefler. Bu tür saldırıların devam etmesi göz önüne alınınca saldırının yanlışlıkla meydana gelmesi pek mümkün görünmüyor” diyerek, yüksek sayılardaki sivil kayıpların uluslararası kayıtsızlık anlamına geldiğini de kaydetti.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder