Video Foto Galeri Yazarlar
18.11.2017 - Cumartesi

Odunluğu açınca onları gördüm

Okunma: 4319
GÜNDEM 6 Aralık 2016 09:46
Videoyu Aç Odunluğu açınca onları gördüm

Gaziantepli Halime Demir, Halep'ten kaçan Haççuz ailesiyle karşılaşmasını "Odunluğun kapısını açınca daracık yerde 8 çocukla iki anne gördüm. 'Ne işiniz var burada' diye sorunca kadın, boynuma sarılıp ağlamaya başladı. Ben de bir şey diyemedim" diye anlattı.

Gaziantepli Halime Demir, yakacak almak için gittiği odunluğunun kapısını açtığında bu küçük alanda 8'i çocuk 11 kişilik bir aile ile karşılaştı. Demir bu anı "Odunluğun kapısını açınca daracık yerde 8 çocukla iki anne gördüm. 'Ne işiniz var burada' diye sorunca kadın, boynuma sarılıp ağlamaya başladı. Ben de bir şey diyemedim" diye anlattı.

"Artık yorulduk"


 Halep'te artan bombardıman nedeniyle vatanlarını terk etmek zorunda kalan Suriyelilerden biri de Haççuz ailesi oldu. İç savaşta hayatta kalabilmek için sürekli yer değiştiren aile, açılan insani koridor sayesinde yaklaşık 3 ay önce Halep'ten kaçarak Türkiye'ye sığındı.

En büyüğü 11 yaşındaki 8 çocuklarıyla merkez Şahinbey ilçesi Tışlaki Mahallesi Nazar Sokak'ta bir odunluğa sığınan aile, ev sahibi ve komşularının yardımlarıyla hayata tutunmaya çalışıyor. Baba Ömer Haççuz,  Suriye'de her an bombardıman olacak korkusuyla yaşadıklarını söyledi.

Halep'te hiçbir imkânın kalmadığını belirten Haççuz, "Halep'te ilk önce normal yaşıyorduk ama savaş nedeniyle sürekli yer değiştirmek zorunda kaldık. Kırsala gittik, köylere gittik, hep göç ettik. Artık yorulduk. Hiç paramız, eşyamız kalmadı. Yiyecek ekmeğimiz, erzağımız tükendi. Dönem dönem iş bulup ekmek paramızı çıkarıyorduk ama artık onu da yapamıyorum. Halep'te su yok, elektrik yok, hastane yok, ilaç yok. Sürekli bombardıman oluyor, ölümün altında yaşıyorduk" diye konuştu.

"Burayı bulup sığındık, sağ olsun ev sahibi kadın da müsaade etti. 2 eşim, 8 çocuğum var. Bir eşim hamile, diğeri hasta. Benim de vücudumda şarapnel parçası var. Ağır işlerde çalışamıyorum. Havalar çok soğuk, bize sahip çıkan olursa sevinirim."

"Yüreğim parçalandı"

Odunluğun sahibi Halime Demir de yakacak almak için odunluğa gittiğinde Suriyeli aileyle karşılaştığını kaydetti. Aileyi gördüğünde ilk olarak şaşırdığını ifade eden Demir, o anları şu sözlerle anlattı:

"Kapıyı açınca daracık yerde 8 çocukla 2 anne gördüm. 'Ne işiniz var burada' diye sorunca, kadın boynuma sarılıp ağlamaya başladı. Ben de bir şey diyemedim, kalmalarına izin verdim. İki gün önce şiddetli yağmur yağdı. Çatı su alıyordu, çocukların hepsi yağmurun altına kaldı. Yüreğim parçalandı. Mavi çadırı yardımlar sayesinde aldık. Getirip üzerine örttük ama bunlar çare değil. Yorgan ve battaniye alıp getirdim ama yeterli değil. 8'i çocuk 11 kişiler. Taşıma suyuyla değirmen dönmüyor."

Demir, yetkililerden ve hayırseverlerden aileye destek olmasını istedi.


 

 

Kaynak : Al Jazeera

Haber var islah eder, haber var ifsad eder