Video Foto Galeri Yazarlar
6.12.2019 - Cuma

Önce İhanet etti, sonra kim vurduya gitti!

SURİYE 31 Temmuz 2018 06:12
Videoyu Aç Önce İhanet etti, sonra kim vurduya gitti!

Dera'da kendi bölgesini çatışmadan esed rejimin'e teslim eden eski muhalif lider öldü.

KahveKitap

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'nin yerel kaynakları, Der'a savaşı başladığında Esed rejimi ile anlaşma sağlayan ve silahları teslim ederek Rejim saflarına geçen eski muhalif lider Yasir Tuveyriş'in geçtiğimiz günlerde evinin önünde kimliği belirsiz kişiler tarafından suikast'e uğradığı belirtildi.

Tuveyriş Der’a kırsalındaki bazı cephelerin, -özellikle de Hırbet Ğazal cephesinin- savaşmadan teslim edilmesinde büyük rol oynamıştı. Bölgeyi rejim'e teslim eden ihanet şebekesinin lideri diğer ÖSO gruplarınında daha savaşmaya başlamadan ümitlerini ve morallerini bozmaya yönelik bir hamlede bulunmuştu.

Tuveyriş’in ihaneti, Der’a kuzey batı kıtası Güney cephesine bağlı 1. Tugay Özel Birlikler’in komutanı olduğu belirtilmekte.

Esed rejimiyle yürütülen savaşta daha öncede Doğu guta'da saf değişikliği yapan muhtemelen suriye istihbaratına bağlı muhalif liderlerde Dera'da öldürülmüştü. Esed rejiminin kendisine teslim olan muhalifleri en ön cephede savaştırdığı ve komutanlıklar verdiği biliniyor.

Tuveyriş suikast'ini ise şuana kadar hiçbir grup üstlenmezken, leşinin ziyaretine rejim'e bağlı üst düzey yetkililer bulundu.

Kaynak : ISLAHHABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca