Video Foto Galeri Yazarlar
17.3.2018 - Cumartesi

Önceliğimiz, İslamcı Terörle (İSLAMLA) Savaşmaktır

Okunma: 3466
GÜNDEM 30 Ağustos 2017 11:52
Videoyu Aç Önceliğimiz, İslamcı Terörle (İSLAMLA) Savaşmaktır

Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın diplomatik faaliyetlerinin kalbini ‘ulusal güvenliğin güvence altına alınması’ oluşturmalı dedi.

Cumhurbaşkanı Macron, dış siyasette hedefinin ana unsuru olarak ‘İslamcı terörizmin’ kökünü kuratmak belirlediğini kaydetti.

Fransa, son yıllarda Libya, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerin yanı sıra Suriye ve Irak’ta da Müslümanlara yönelik askeri faaliyetlerini artırdı.

Fransa’nın 170 büyükelçisine yönelik ilk yıllık hitabını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sürdürülen girişimlerin etkili sonuçlar doğuracağı sözü verdi.

Macron ayrıca şunları söyledi: “Yeni krizler olduğunda Fransa’nın çözümler sunmasını ve girişimlerde bulunmasını istiyorum. İslamcı terörizmle savaş Fransa dış politikasının önceliğidir. Diplomasimizin ana amacı Fransa’nın güvenliğidir.”

Fransa’nın İslam ülkelerindeki askeri faaliyetleri ve hava saldırıları, başkent Paris başta olmak üzere Fransa şehirlerinde karşılık buluyor.

Kasım 2015’te Paris’te ve çevresinde düzenlenen saldırıda 130 kişi ölmüştü; sonraki iki buçuk yıl içinde Fransa’da düzenlenen cihat saldırılarında 100’ün üzerinde Fransız hayatını kaybetti.

Mayıs’ta göreve gelen Emmanuel Macron, Rusya’yla ilişkilerin geliştirileceğini söylemişti. Donald Trump’la da bağlarını koparmayan Fransız Cumhurbaşkanı, ‘ortak düşmana’ karşı mücadele kararlılığında.

Körfez ülkelerine ‘terörün finanse edilmesine karşı duruşun netleştirilmesi’ çağrısı yapan Macron, İran’la yapılan nükleer anlaşmanın da sürdürülmesi gerektiği görüşünde.

İran, Fransa, ABD ve Rusya’nın Suriye ve Irak’taki Sünni cihat yanlılarına karşı mücadelesinde en etkili bölgesel partner görevi yürütüyor.

 

Kaynak : Asyanın SESİ

Haber var islah eder, haber var ifsad eder