Video Foto Galeri Yazarlar
22.10.2018 - Pazartesi

ÖSO’daki 13. Fırka'dan HTŞ’ye tehdit dolu açıklama ''Kara (Tevhid) bayrağınızı devrimin bayrağı ile değiştireceğiz''

Okunma: 6926
ÖZEL HABER 21 Ekim 2017 11:32
Videoyu Aç ÖSO’daki 13. Fırka'dan HTŞ’ye tehdit dolu açıklama ''Kara (Tevhid) bayrağınızı devrimin bayrağı ile değiştireceğiz''

ÖSO’daki 13. Fırka'dan HTŞ’ye tehdit dolu açıklama ''Kara (Tevhid) bayrağınızı devrimin bayrağı ile değiştireceğiz''

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

ÖSO’dan Suriye'de rejim karşıtı silahlı gruplardan Heyet Tahrir Şam ile ABD'nin desteklediği 13. Fırka arasında gerginliği fitilleyecek açıklama geldi.

ÖSO’ya bağlı ABD'nin desteklediği 13. Fırka’dan yapılan açıklamada, yakında Heyet Tahrir Şam ile savaşın başlayacağı sinyallerine ilişkin açıklama yapıldı. ABD destekli 13. Fırka komutanı Yarbay Ahmed Al- Saud resmi twitter adresinden @alferqa13 Heyet Tahrir Şam ‘a yönelik yapmış olduğu açıklama ; “Bölgedeki gerçekler değişmeye başladı. Önümüzdeki günlerde kara (Tevhid) bayrağınızı devrimin bayrağı ile değiştireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

13. Fırka ile feshedilen ile eski feshedilen oluşum Nusret Cephesi grubu arasında 13 Mart 2016 tarihinde de çatışma yaşanmış 13. Fırka grubun komutanı dahil birçok savaşçıyı öldüren Nusret Cephesi 40'a yakın kişiyi de esir almıştı. İki grup arasında Suriye'nin kuzeybatısında yer alan İdlib'in Maaret el Numan'da yaşanan çatışmaların ardından 13. Fırka'nın denetimindeki bölge Nusret Cephesi kontrolüne geçtiği gibi Nusret Cephesi 13. Fırka'ya ait bölgede bulunan, aralarında ABD yapımı tanksavar füzelerinin de bulunduğu Eğit-Donat kapsamında olan tüm silahlara el koymuştu.

ABD bu saldırılar sonrası Eğit-Donat projesini rafa kaldırdığını duyurmuştu.

ÖSO diye bahsedilen yapının içerisinde yaklaşık 150 grup olduğu iddia edilirken, ABD destekli 13. fırka gibi gruplarda bulunmaktadir. 13. Fırka Şam devriminin yeni başladığı dönemlerde ABD'nin sahada EĞİT-DONAT projesi ile sahaya sürdüğü ve Muhalif grupları birbirine düşürmek için kullandığı kukla bir gruptur.


Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder