Video Foto Galeri Yazarlar
23.3.2019 - Cumartesi

ÖSO Grupları ihanet ettikçe, Esed Rejimi İsrail sınırına yaklaşıyor

Okunma: 3860
SURİYE 17 Temmuz 2018 18:40
Videoyu Aç ÖSO Grupları ihanet ettikçe, Esed Rejimi İsrail sınırına yaklaşıyor

Dera'daki ÖSO grupları savaşmadan bölgeden çekildikçe, Esed rejimi İsrail sınır hattına doğru ilerleme kaydetmeye devam ediyor.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Esed rejimi ve müttefikleri özgür güney bölgelerine askeri operasyonlar düzenliyor. Bazı ÖSO gruplarının, muhalif saflarında gözüken şahsiyetlerin yönlendirmeleriyle ihanet dizileri sergilemeleri, rejimin İsrail sınır boyunu ele geçirmek için bölgedeki bazı köy ve kasabaları ele geçirmesine neden oldu.

Güneyde bulunan İba Haber muhabiri şu açıklamalarda bulundu: Mücrim rejim milisleri, onlarca hava saldırısı ve bazı grupların ihanetleriyle dün sınır boyundan 20 km. uzaklıkta olan el-Hara kasabasını işgal etti.

Diğer yandan rejim milisleri dün sınır boyuna 15 km. uzaklıkta olan Kuneytra kırsalına bağlı Meshara beldesine şiddetli saldırılar düzenledi.

Yerel kaynakların belirtmesine göre, düzenledikleri karşı saldırı ile mücahidler mücrim rejimin ilerlediği birçok bölge geri alındı ve aralarında bir tuğgeneralinde bulunduğu 20’den fazla Nusayri ordusu askeri öldürüldü.

İsrail başbakanı Bünyamin Netenyahu perşembe günü yaptığı açıklamada; ülkesiyle Esed rejimi arasında bir sorun olmadığını, kırk seneden beri Golan tepelerinden tek bir mermi atılmadığı açıklamasında bulunmuştu.

MUHALİFLER DİRENİYOR

İşbirlikçi grupların Nusayri rejiminin El-Hara kasabasına girmesi Için yol açmalarından sonra, Kuzey Der’a kırsalına bağlı “Tel El-Hara” Bölgesinde, Hey’et Tahriru’ş-Şam bölge gruplarıyla birlikte efsanevi bir savunma gerçekleştiriyor.

BÖLGEDEN KAÇAN SİVİLLER, İSRAİL SINIRINDAN GERİ ÇEVRİLDİ

On binlerce Suriyeli sivil son bir ayda İsrail işgalindeki Golan Tepeleri sınır bölgesine yığıldı. Söz konusu operasyonla Esed rejimi ülkenin güneybatısında isyancıların elindeki topraklardan çoğunu geri aldı.

İsrail sınırındaki bir subay, megafonla sığınmacılara "Kötü bir şey olmadan geri dönün. Size yardım etmemizi istiyorsanız geri dönün. Haydi, çabuk olun" diye seslendi.

İsrail, Golan'da 1974 yılından beri geçerli olan sınır çizgisi üzerinde sığınmacılara insani yardım veriyor ancak hiçbirini İsrail sınırından içeriye geçirmiyor.

Suriye tarafında bir görgü tanığı Rejim milisleri yaklaştıkça insanların sığınacak bir yer aradıklarını söyledi.

Sınır boyundaki tel örgülere 200 metre yaklaşanlar, geri dönmelerini söyleyen İsrail askerlerince durduruluyor.

Reuters TV görüntüleri, Arapça konuşan İsrailli askerlerin "İsrail devletinin sınırı üzerindesiniz. Geri dönün; size zarar vermek istemiyoruz" diye seslendiklerini gösteriyor.

Bu uyarılar üzerine çoğu kadın ve çocuklardan oluşan kalabalığın geri dönerek sınırdaki kamplara yöneldiği bildiriliyor.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder