Video Foto Galeri Yazarlar
16.1.2018 - Salı

Özgür Asya Radyosu'nun Islah Haber ile Röportajı

Okunma: 3937
DOĞU TÜRKİSTAN 19 Ağustos 2016 11:50
Videoyu Aç Özgür Asya Radyosu'nun Islah Haber ile Röportajı

Washington merkezli Özgür Asya Radyosu Çin'in Doğu Türkistanlılar üzerinden uzun bir süredir baskı mailleri yollayarak tehdit ettiği ISLAH HABER sitemizi arayarak Genel Yayın Yönetmenimiz Hacı Ali Doğan ile bir röportaj yaptı. Uyghurnet ve Ayyıldız Siber Ekibinin de katılduğı röpotajda şu ifadelere yer verildi.

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ - Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Yıllardan beri İslam Dünyasının sorunlarına karşı duyarlılığı ve özellikle mazlum Müslüman Uygurların da sesi olmaya devam eden IslahHaber.Net Sitemizin Genel Yayın Yönetmeni Hacı Ali Doğan, Washington merkezli yayın yapan Özgür Asya radyosuna verdiği röportajda sitemizin sürekli olarak Çin’in tehdit ve saldırılara maruz kaldığını,özellikle İşgalcı Çin yönetiminin son bir yıldır sürekli kendilerini tehdit ettiğini açıkladı.
Genel Yayın Yönetmenimiz Doğan açıklamalarında şunları söyledi ; “16 Ağustos 2016 tarihi itibariyle bize bir İngilizce tehdit mesaji gönderildi. Gönderi adresi Çince bir site. Sitede  Çince yazılar var. Bu tehdit mesajinin Çin yönetimi veya onlara bağlı resmi kanallardan gönderildiği net ve açık olarak görülüyor.Tehdit mesajinde  İslah Haber Sitesi olarak ;

• Güya Terörizmin yayılmasına katkı sağladığımız
• Şiddet içerikli konular ile buna ait ideolojik fikirleri yaydığımız
• İnsanları korkutmaya yönelik konuları gündeme taşıdığımız
• Bu paylaşımların kaldırılmasını,kaldırmadığımız taktirde sitemizin kapattırılacağı tehditleri savurulmaktadır.


Bu paylaşımların siteden kaldırılması hiç de insani olmayan kaba,haddini aşan, yakışıksız, korkak, çaresiz ve zavallıların ancak başvuracakları şantaj ve tehdit içerikli ifadeler yer almaktadır.

Çin’in bu tehditleri tamamen gerçek dışı yersiz ve mesnetsiz iftira niteliğinde iddialardır. Çin,kendilerinin Doğu Türkistan’da Müslüman Uygurlara yaptığı baskı, zulüm, işkence,etnik asimilasyon,dini ve ırkı soykırım uygulamalarının kamu oyunca bilinmesini istememektedir. Çin yönetim,zorla işgal ettiği Doğu Türkistan’da Müslüman Kardeşlerimize akla hayale gelmedik her türlü baskı ve zulmü yapmaktadır. Çin bu utanç verici icraatlarının uluslar arası toplum tarafından bilinmesini istemiyor.Kendi medyasında da bu insani konulara hiç yer vermiyor.

Birkaç idealist ve duyarlı gençler olarak yayın yaptığımız İslah Haber Sitesi aracılığı ile bütün zalimlerin özellikle Komünist Çin yönetiminin Doğu Türkistanlı Kardeşlerimize yaptığı baskı ve insanlık dışı zulümlerini onların dert ve feryatlarını dünya’ya anlatmaya gayret gösteriyoruz.

Komünist Çin’in bu şantaj ve tehditleri bizi asla korkutamayacak ve hak bildiğimiz bu yoldan asla döndüremeyecektir. Biz Islah Haber Sitesi olarak, Çin’in tehditlerinden asla çekinmiyoruz Bu tehditler bizim mücadele azmimizi için bir uyarı ve kamçı olmuştur. Bugünü kadar Doğu Türkistan ile ilgili günde 3 haber yapıyor ise,bundan sonra 5 ve hatta 10 ve daha fazla haber yaparak  yayınlayacağız. Bizim yayın amacımız ve ilkemiz dünyanın neresinde bir ezilen ve zülme uğrayan bir insan varsa onun yanında olmaktır.Onu savunmaktır.Nerede bir hak ve hukuk ihlalı varsa onu yapıcı şekilde düzeltmeye çalışmak ve mazlum ve mağdurların sesini dünya’ya duyurmak ve onlara destek olmaktır.Bu arada dünyanın en mazlum ve mağduru olan Doğu Türkistanlı Kardeşlerimizin sesini duyurmak ve onlarla dayanışma içinde olmak bizim asli görevimizdir.
” Şeklinde konuştu.

hamit-gokturk11

Göktürk : İslah  Haber Sitesinin  Doğu Türkistan Davası’nda Özel Yeri Vardır

Çin’in İslah haber Sitesine yaptığı tehdit ve Çin’in siber saldırıları  ile ilgili Özgür Asya Radyosuna değerlendirmelerde bulunan Uyghurnet.org yayın yönetmini Hamit Göktürk şöyle konuştu ; “ İslah Haber Sitesi’nin Doğu Türkistan davası ve Doğu Türkistan sorununun duyurulması noktasında bana göre çok özel bir yeri vardır. Çünkü,bu site Doğu Türkistan haberleri adı altında özel bir başlık açmıştır. Doğu Türkistan ile ilgili haberleri sürekli ve devamlı gündemde tutmaya gayret etmektedir.Doğu Türkistan davasınını Kamu oyunun gündeminde devamlı tutmak çok önemlidir. Biz kendilerini ile sürekli temas,işbirliği ve dayanışma içerisindeyiz.Bu katkılarından dolayı kendilerine minnet ve şükran duyuyoruz.

Çin Sürekli Saldırıyor : 

Doğu Türkistan’ı işgal altında bulunduran Komünist Çin yönetimi Doğu Türkistan’daki baskı ve zulmünü yurt dışında da sürdürmek ve devam ettirmek istiyor. Bunu Türkistan Cumhuriyetlerinde başarmış durumdadır. Doğu Türkistan’ı gündeme getiren ve mazlum Müslüman Uygurlara hemdertlık gösteren ve onların dert ve feryatlarını duyurmak iseteyen İslah Haber başta bütün medeya’ya sürekli siber saldırılar yapıyor.Benim yönettiğim Site de hemen hemen her hafta 1-2 kez siber saldırıya  maruz kalmaktadır.  Bazen  saatlerce yayın akışının  kesildiği de olmaktadır. Çin herkesi terörle ve terörizmi desteklemekle suçluyor.Çünkü,Çin kendisinden farklı düşünenleri terörist olarak suçluyor. Çin kendisi her barışçıl tepki ve gösteriye aşırı güç ve devlet terörü kullanarak  karşılık veriyor ve bastırıyor.Kendisi terör devleti olduğu için kendisinden farklı düşünen hemen her kesi terörle ilintili veya terörst olarak suçluyor.Aslında gerçek terörcü ve terörist Çin’dir. Çin, dikta rejimini sürdürmek istiyor.

"Türkiye'de Farklı görüş ve ifade beyanı Yasaların teminatı altındadır" 


Göktürk, Özgür Asya Muhabiri’nin İslah Haber’e yollanan tehdit mesajinde İnternet sitesinin kapattırılacağı tehdidi hakkındaki sorsunu şöyle değerlendirdi ; “Türkiye bir hukuk devletidir.Bu devlet, yüksek dünya standartlarında bir hukuk anlayışı ve düzeni ile yönetiliyor.Vatandaşların hak hukuku,basın ve ifade özgürlüğü T.C.Anayasası ,ilgili yasalar ve basın kanunu ile teminat altına alınmış durumdadır.Çin’in dayatması veya müdahalesi ile Türkiye’deki İnternet siteleri veya başka yayın organlarının kapatılması asla mümkün değildir.Yasalara saygılı ve bu yasalara Uygun  davranan ve hareket eden herkes bu ülke’de birinci sınıf vatandaştır.Devletten ve kamu oyundan daima saygı görür. Çin’in tehditleri bin yıllık devlet geleneği olan onurlu bir dünya devleti olan T.C.Devletine asla sökmez ve Çin buna da asla cesaret edemez.diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

Ayyıldız Siber Güvenlik Şirketi Uzmanı Telli : Haber Sitelerine sadece Çin saldırır

Çin’in Doğu Türkistan ile ilgili elektronik ortamda yayın yapan medya organlarına karşı siber saldırıları hakkında Özgür Asya Radyosuna konuşan Ayyılıdız Siber Güvenlik şirketi Uzmanı İshak Telli şunları ifade etti. ”Doğu Türkistan sorununu gündeme getiren internet sitelerine saldırıları sadece ve sadece Çinliler yapar.Diğer ülkeler asla yapmazlar.Örneğin bizim Ayyıldız Sitesine dün itibariyle bir gün içinde 74 saldırı oldu.Aldığımız güvenlik tedbirleri sayesinde bu saldırılardan etkilenmedik ve kendimizi korumayı başardık. Çin,yönetimi’nin yüzbinlerce kişilik Siber Saldırı Ordusu olduğunu biliyoruz.Basına da bu konu yansımıştır.Çin siber saldırıları devlet olarak yapıyor.” dedi.
Kaynak : ISLAH HABER/Uyghurnet

Haber var islah eder, haber var ifsad eder