Video Foto Galeri Yazarlar
20.1.2020 - Pazartesi

Pakistan Başbakanı: Hint pilot serbest bırakılacak

GÜNDEM 28 Şubat 2019 23:12
Videoyu Aç Pakistan Başbakanı: Hint pilot serbest bırakılacak

Pakistan Başbakanı İmran Han bugün yaptığı açıklamada, esir Hint pilotu Cuma günü serbest bırakacaklarını duyurdu.

Pakistan Başbakanı İmran Han, parlamento oturumunda yaptığı konuşmada Pakistan güvenlik güçleri tarafından yakalanan pilotun, barış göstergesi olarak Cuma günü ülkesine iade edileceğini ifade etti. İki ülke arasındaki gerginliği azaltma çabalarının zayıflık olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Başbakan Han, "Bütün sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerekiyor. Bu konuda ilk adımı atmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Pakistan güvenlik güçleri tarafından dün alıkonulan Hindistanlı pilotu, yaşanan gerilimi azaltmak adına iade etmeye hazır olduklarını duyurmuştu.


Modi’den tepki

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Pakistan'ı ülkesini istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçlarken, "Düşman, terör saldırılarıyla bizi istikrarsızlaştırmaya çalışıyor. Bizim ilerleyişimizi durdurmak istiyorlar. Onların planlarının karşısında kaya gibi sağlam duracağız" dedi.

Hindistan Başbakanı, Hint ordusunun saldırılara karşı görevini yerine getirdiğini savunarak "Düşmanlarımıza bizi suçlama imkânı sağlamamalıyız. Hindistan, birlik içinde yaşayacak ve savaşacaktır" dedi.


Trump’tan gerilim hakkında ilk değerlendirme

ABD Başkanı Donald Trump Perşembe günü, Hindistan ile Pakistan arasındaki devam eden anlaşmazlığın yakında sona ereceğini ve ABD'nin arabuluculuk sürecine dahil olduğunu söyledi.

Trump, Kuzey Kore ile düzenlediği zirveye ilişkin yaptığı basın açıklamasında, "Pakistan'dan ve Hindistan'dan yeni haberlerimiz var. Biz de yaşanan olaylara dahil olduk ve durmalarına yardım etmeye çalışıyoruz. Umarım, kısa zamanda iki ülke arasında artan gerginlik son bulacak" dedi.


Neler yaşandı?

Pakistan dün hava sahasına giren Hindistan'a ait 2 uçağı düşürmüş ve bir pilotu ele geçirdiğini duyurmuştu. Pakistan güvenlik güçleri tarafından dün yayınlanan videoda ise isminin Abhinandan olduğunu belirten pilot Pakistan’ın kendisine çok kibar davrandığını ve bundan etkilendiğini söylemişti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM