Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2019 - Cuma

Pakistan'da 300 Bin medreseye devlet denetimi geliyor

Okunma: 410
DÜNYA 30 Nisan 2019 12:28
Videoyu Aç Pakistan'da 300 Bin medreseye devlet denetimi geliyor

Pakistan'da İmran Han liderliğindeki hükümet medreselere yönelik devlet denetimini artırmaya hazırlanıyor. İslami eğitim veren okulların müfredatını yenilemek için yasal düzenleme hazırlanıyor.

KahveKitap

Pakistan, İslami eğitim veren medreseleri devlet kontrolü altına almak için kolları sıvadı. Pakistan Ordusu Sözcüsü General Asif Gafur, 300 bin medresede eğitimin devlet kontrölü altına girmesi için yasal hazırlık yapıldığını duyurdu. "İslami eğitim devam edecek ancak nefret söylemi yer almayacak" diyen Gafur, dini okulların Eğitim Bakanlığının çatısı altına gireceğini ve müfredata çeşitlendirileceğini söyledi. Gafur, "Eğer şiddet yanlısı aşırıcılığa son vermek istiyorsak, bu sadece çocuklarımızın aynı eğitime ve fırsata sahip olması ile olabilir" dedi. 


Medreselere yönelik düzenlemenin gelecek ay parlamentoya gelmesi bekleniyor. Ardından yeni bir müfredatın hazırlanması ve yeni öğretmenlerin atanması planlanıyor. 

Medreselerde verilen eğitime karşı olanlar, çocukların bu okullarda ağırlıklı olarak Kur'an-ı Kerim'i öğrendiğini ve modern dünya için gerekli eğitimi almadığını savunuyor. Ayrıca bazı medreselerin miltanların yetişmesi için bir alan görevi gördüğünü yönünde eleştiriler de yapılıyor. 

Medrese eğitiminin modernize edilmesi Pakistan'da hükümeti bekleyen zorlu konular arasında yer alıyor. Bazı okullar gençlerin radikalleşmesinde rol oynamakla suçlansa da Pakistan'daki medreseler, milyonlarca fakir öğrenciye eğitim sağlayan tek kurum olma özelliğini taşıyor.

Pakistan'da Başbakan İmran Han liderliğindeki yeni hükümet, Hindistan ve Afganistan'da terör saldırıları düzenleyen militan gruplara karşı önlem alınması için uluslararası toplumun yoğun baskısı altında. Geçen ay 182 dini okulun yönetimine el konulmuş ve yasaklı gruplara yönelik operasyon kapsamında 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.

Kaynak : DW
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder