Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

Pakistan Tahriki Taliban'dan beklenmedik saldırı - 33 polis öldü

Okunma: 3865
İSLAM DÜNYASI 15 Mart 2018 11:16
Videoyu Aç Pakistan Tahriki Taliban'dan beklenmedik saldırı - 33 polis öldü

Tahriki Taliban 'Tebliğ Cemaati'nin toplantı yaptığı alanda polis noktasına bombalı saldırı gerçekleştirdi.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Pakistan Taliban'ı Lahor kentinde 'Tebliğ Cemaati' toplantısının yapıldığı alanın dışında güvenlik koridoru kuran polis kontrol noktasına motosikletle bombalı saldırıda bulundu.

İlk belirlemelere göre 3 kişi üst düzey polis yetkilisi olmak üzere 33 polis saldırıda öldü. 

Pakistan Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif saldırıyı kınarken, yaralılara eldeki tüm olanaklarla en iyi bakım hizmetinin sağlanması için görevlilere talimat verdiğini kaydetti. 
Emniyet Müdürü Arif Navaz Han da saldırı sonrasında polis kuvvetlerinin alarm durumuna geçirildiğini ve bölgedeki güvenlik önlemlerinin arttırıldığını açıkladı. Pakistan hükümeti Yetkilileri, saldırganın polis noktasını geçip kalabalığın içine girmiş olması halinde can kaybının çok daha fazla olabileceğine dikkati çekti.Fakat saldırıda, saldırganın hedefinin kalabalığın içerisi değil, polis noktası olduğu gözlemlendi.Uluslarası haber siteleri; haberi 5'i polis 8 kişinin öldüğü şeklinde verdi, yerel kaynaklardan alınan bilgilerde ise 33 polisin öldürüldüğü aktarıldı.

Geçen yıl şubat ayında bir grup kimyagerin başkent Lahor'da Pencap Eyalet Meclisi önündeki protesto gösterisi sırasında bölgeyi çembere alan polisleri hedef alan bir başka saldırı meydana gelmiş, saldırıda aralarında üst düzey 2 polis şefinin de olduğu 6 polis hayatını kaybetmişti. Saldırıyı Pakistan Talibanı'ndan ayrılan Cemaat'ül Ahrar adlı grup üstlenmişti.

Tahriki Taliban ve Afganistan Taliban'ı birbirinden ayrı yapılanmalar olup, Afganistan Taliban'ı sivil can kaybına sebep olabilecek bombalı saldırılardan uzak olarak durulduğu biliniyor.
Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder