Video Foto Galeri Yazarlar
17.2.2019 - Pazar

Pakistan Talibanı yeni liderini açıkladı

Okunma: 2233
İSLAM DÜNYASI 25 Haziran 2018 10:42
Videoyu Aç Pakistan Talibanı yeni liderini açıkladı

Pakistan Taliban, Molla Fazlullah'ın hayatını kaybetmesinin ardından yeni liderinin Nur Vali olduğunu açıkladı.

NisaButikAdana
Pakistan Talibanı (Tahrik-i Taliban Pakistan-TTP) Molla Fazlullah'ın, ABD'nin İHA saldırısında hayatını kaybetmesinin ardından iki hafta sonra Nur Vali'nin liderliğe getirildiğini duyurdu.

Hareket içindeki en büyük aşiret olan Mesud'un başında bulunan Nur Vali'nin adı, Molla Fazlullah'ın ölümünün ardından ön plana çıkmıştı.

TTP'nin Molla Fazlullah'tan önceki liderleri Hekimullah Mesud ve Beytullah Mesud da ABD'nin İHA saldırısında hayatını kaybetmişti.

EL KAİDE'DE MOLLA FAZLULLAH'IN HAYATINI KAYBETMESİNİ DOĞRULAMIŞTI

El Kaide’nin Hindistan, Pakistan, Bangladeş’teki üyelerini içeren çatı örgüt, Urduca yayınladığı ‘Nawai Afghan Jihad’ adlı derginin yeni sayısı yayınlandı.

‘Nawai Afghan Jihad’ dergisinin yeni sayısında Molla Fazlullah’ın ABD hava saldırısıyla hayatını kaybettiği belirtildi.

SWAT vadisinin hareket tarafının yanlıları tarafından ele geçirilişinde büyük rol üstlenen Molla Fazlullah, Pakistan’ın en çok arananlar listesindeydi.

Molla Fazlullah’ın annesi ve kardeşi de Pakistan istihbaratı tarafından sorguda hayatını kaybetmişti. Tahriki Taliban Pakistan grubu liderinin oğlu yakın geçmişte Pakistan hava saldırısında hayatını kaybederken diğer oğlu da Pakistan Ordusunun kara harekatında katledildi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana